Haber

Muş’ta 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinliği düzenlendi

Muş’ta “4 Şubat Dünya Kanser Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği programa katılan Vali Avni Çakır, kanserde en iyi tedavinin erken teşhis olduğunu söyledi.

Bu konuda farkındalığın artırılması ve vatandaşların bilinçlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Çakır, şöyle konuştu:

“Amacımız Muş’ta her haneye girip tüm hastalarımızı tarama potasında muayene etmek. Sağlık birimlerimiz vatandaşlarımızın taleplerini karşılamak için gece gündüz çalışıyor. Sağlık ordumuza başarılar diliyorum. Şu anda 445 hastamız var. Şehirde yataklı devlet hastanesi var. İkinci devlet hastanemizin de inşaatı devam ediyor. “Eğitim ve araştırma hastanesi olacak. Ana branşlarımızda ciddi bir hekim açığımız yok. Çok şükür Muş Devlet Hastanesi idari ve hekim kadrosuyla, teknik imkanlarıyla bölgenin önemli sağlık üslerinden biri haline geldi.”

İl Sağlık Müdürü Mehmet Kabak, açtıkları stantta kanser taraması yaptıklarını ve kansere karşı bilgilendirme çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Kabak, “Şu anda kentte 2023 yılında 1.800’e yakın meme kanseri taraması, 2.500’e yakın serviste HBV taraması, 3.800 vatandaşa kolorektal tarama yapıldı. Şu anda 143 kanser hastamız var ve bu hastalar takip ediliyor.” söz konusu.

Sağlık görevlilerinin açtığı stantta vatandaşlara bilgi verildi ve kanser taraması yapıldı.

Çakır ve beraberindekiler daha sonra Muş Devlet Hastanesi’nde kemoterapi tedavisi gören hastaları ziyaret etti.

Programa Belediye Başkanı Feyat Asya ve Muş Devlet Hastanesi Başhekimi Ömer Başer de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu