Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Bakan Işıkhan’ın Açıklamasına Tepki Verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “Ülkemizde aşırı yoksulluk veya açlık sınırında yaşayan insan yoktur” açıklamasına tepki gösterdi. Taşcıer, “Ülkemizde aşırı yoksulluk ve açlık sınırının altında kimsenin kalmadığını iddia eden Sayın Bakanımızdan talebimiz, taban fiyatla sadece bir ay geçirip günlerini kamuoyuyla paylaşmasıdır. Zemin fiyatını belirleme zamanı yaklaşıyor. Minimum bir fiyatla aç olmayacağını iddia ettiğinden, halka “bunu pratikte göstermesine izin ver, böylece nasıl geçimini sağlayacağımızı öğrenebiliriz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Bakanlığın 2024 yılı bütçesinin açıklandığı Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “Ülkemizde yoksulluk ve açlık içinde yaşayan çok fazla insan yok” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi. tartışıldı. Taşcıer konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“DÖRT KİŞİLİK BİR AİLENİN SAĞLIKLI BESLENMESİ İÇİN AYLIK HARCAMA 13 BİN 684 TL”

“Niğde Milletvekilimizin soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın verdiği yanıtı şaşkınlıkla öğrendik. Yaşadığımız Türkiye’de bu cevabın verilmiş olabileceğini düşünmek mümkün değil. Çünkü Taban fiyatın 11 bin 402 lira olduğu ülkede, 4 kişilik bir aile, 3 öğünde sadece bir çay ve bir simit tüketse bile ayda en az 7 bin 200 lira harcaması gerekiyor. Bu ailenin sağlıklı, istikrarlı ve yeterli olabilmesi için yapması gereken gıda harcaması yani Sayın Bakanımızın TÜRK-İŞ’in altında kimse yoktur dediği açlık eşiğinin tespitine göre 13 bin 684 lira. Yoksulluk sınırı 44 bin 573 lira. Yalnız yaşayan bir vatandaşın aylık yaşam maliyeti bile 17 bin 803 lira. Hal böyle olunca Bakan ya paralel evrenden bu cevabı vermiş ya da milletin ne yaşadığından habersiz. Öyle olduğu sonucu çıkıyor.

“TÜRKİYE ÜCRETLİ İŞÇİLERİN EN İYİ 4’TE 3’ÜNÜN YOKSULLUĞA SÜRÜLDÜĞÜ BİR ÜLKE HALİNE GELMİŞTİR”

Asgari ücretin Türkiye’de özellikle özel sektörde genel ücret haline geldiği aşikar. Yapılan araştırmalar ülkemizde asgari ücret veya ona çok yakın ücret alan kişi sayısının en az yüzde 40 olduğunu gösteriyor. Bu oran İspanya’da yüzde 0,8, Almanya’da ise yüzde 6,6. Daha da korkutucu bir oran olarak Türkiye’de özel sektör çalışanlarının yüzde 91’i asgari ücretin iki katı veya altında ücret alıyor. Dolayısıyla açlık yoksulluk sınırının altında kimse kalmadığı gibi, Türkiye en iyi ihtimalle her 4 ücretliden 3’ünün yoksulluğa sürüklendiği, yoksulluğa saplandığı bir ülke haline geldi. Bunun sorumlusu ise sadece bir kesimin zengin olduğu, emeğinin karşılığında geçimini sağlamaya çalışanların yoksullaştığı bir düzen yaratan AKP’dir. Bilimsel araştırmalar asgari ücretle çalışanların taban fiyatın üzerinde bir işe geçme ihtimalinin çok düşük olduğunu gösteriyor. Bu da kalıcı açlık ve yoksulluğu beraberinde getiriyor. Bu iktidar 22 yılda zenginliğin değil yoksulluğun birleştiği bir Türkiye yarattı. Ülkemizde yoksulluk ve açlık çeken kimsenin kalmadığını iddia eden Sayın Bakanımızdan talebimiz, taban fiyatla sadece bir ay geçirip günlerini kamuoyuyla paylaşması, asgari fiyatın belirlenmesi için ise sürenin dolmasıdır. yaklaşıyor. Taban fiyatla aç kalmayacağını iddia ettiğine göre bunu uygulamalı olarak kamuoyuna göstermeli ki, biz de geçimimizi öğrenelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu