Haber

ABD Başkanı Joe Biden: Pasifik bölgesi ABD için hayati önem taşıyor

ABD Lideri Joe Biden, ülkesinin Pasifik bölgesinin geleceği için “hayati” olduğunu söyledi.

San Francisco’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde konuşan Biden, ABD’nin Pasifik’teki varlığının büyümeyi artırmak, açık ticareti sağlamak ve milyonlarca insanı yoksulluktan kurtarmak için yararlı olduğunu vurguladı.

Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı görüşmede muhatabına ülkesinin Pasifik’teki varlığının nedenini anlattığına dikkat çekerek, “Çünkü biz Pasifik’in insanlarıyız ve bizim sayemizde barış ve huzur var. Bölgedeki güvenlik büyümenize olanak sağlıyor. Xi’nin farklı bir görüşü yoktu.” söz konusu.

Biden, “Bu, ABD’nin onlarca yıldır bölgeye olan bağlılığı için bir sıçrama tahtası oldu” dedi ve ekledi: “Bu, büyümeyi, açık ticareti mümkün kıldı ve milyonlarca insanı yoksulluktan kurtardı.” söz konusu.

Biden, ABD’nin APEC ülkeleriyle derin ilişkileri olduğunu vurgulayarak ülkesinin Pasifik’in geleceği için “hayati” olduğunu söyledi.

ABD ihracatının yüzde 60’tan fazlasının APEC ülkelerine olduğu bilgisini paylaşan Biden, bölge ülkelerinde doğrudan yabancı yatırımlarda en büyük payın Amerikan şirketlerine ait olduğunu söyledi.

dernekpazariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu