Haber

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Lukashenko ile görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüştü.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre Putin ve Lukashenko, Moskova bölgesindeki rezidansta bir araya geldi.

Putin, toplantının başında yaptığı konuşmada ekonomiİki ülke arasındaki güvenlik konularını ve askeri işbirliğini ele alacaklarını vurguladı.

Rusya ile Beyaz Rusya arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 43 milyar doları aştığını kaydeden Putin, sanayi alanı başta olmak üzere pek çok alanda iş birliği fırsatlarının bulunduğunu söyledi.

Rusya-Belarus Birliği Devletinin güçlendirilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğuna işaret eden Putin, üzerinde çalışılan 28 programın ekonomik alanda iş birliğinin gelişmesi için koşullar oluşturduğunu kaydetti.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko da Rusya’nın Belarus bilişim şirketlerine 300 milyon dolarlık iş yaptırdığını belirterek, Rus bilişim şubesinin kendi çalışanlarının milyar dolarlık işler yaptığını söyledi. Lukashenko, “Bu alanda bile sözde barışsever ülkeler bizi sıkıştırmayı başaramadı.” dedi. söz konusu.

Lukashenko, savunma alanındaki iş birliğine de değinerek, “Savunma ve güvenlik konusunda sizinle mutabık kaldığımız her şeyi geçen yıl Belarus tarafı yüzde yüz yerine getirdi. Yüzde yüz hatta daha fazlası yapıldı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu