Haber

Pentagon: George HW Bush uçak gemisi Türkiye’ye gidiyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD’nin 10 ilini etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarına destek amacıyla USS George HW Bush uçak gemisinin Türkiye’ye gönderildiğini duyurdu. .

Günlük basın toplantısında Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremlerde hayatını kaybedenler için ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Pentagon adına taziyelerini ileten Ryder, Austin’in Milli Savunma Bakanı ile görüştüğünü söyledi. Savunma Hulusi Akar’a telefon edildi ve Türkiye’nin ihtiyacına göre takviye yapılmaya devam edildi. yapmaya söz verdiğini söyledi.

Ryder, Türkiye’nin uluslararası yardım çağrısı üzerine İncirlik Üssü’nde konuşlu ABD güçlerinin 7 Şubat’tan itibaren ilk yardım ekiplerini deprem bölgelerine taşımaya başladığını bildirdi.

Ryder, Pentagon’un ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) gönderdiği arama kurtarma grubunu da bir C-17 uçağıyla Türkiye’ye taşıdığını belirtti.

“ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM), USAID afet yardım ekibini desteklemek için bir ekip gönderdi. Onların 9 Şubat’ta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM ayrıca, Türk hükümetinin herhangi bir yeni talebi ve yardım çabaları için ek öğeler konuşlandırmak için aktif olarak çalışıyor. … Tekrar başsağlığı diliyor, bu feci felaketin yaralarını sarmak ve insanları kurtarmak için müttefikimizin yanındayız.”

EUCOM’un tıbbi yardım ve su temini konusunda aktif olarak çalıştığına işaret eden Ryder, “Akdeniz’deki USS George HW Bush uçak gemisi olası ek destek talepleri için Türkiye’ye hareket ediyor. Yardım taleplerine en kısa sürede yanıt vermeye hazırlanıyoruz. mümkün.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu