Ekonomi

Brent Petrol 86,78 Dolardan İşlem Görüyor

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 86,78 dolardan işlem görüyor.

Dün 88,94 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 86,35 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış saat 09.10’a göre yüzde 0,50 artarak 86,78 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 82,83 dolardan satıldı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik hava, deniz ve kara saldırıları 24 gündür devam ediyor. İsrail-Filistin çatışmasının piyasalarda yarattığı arz telaşı fiyatlara yansımaya devam ediyor. Çatışmanın dünyanın en büyük petrol üreticilerinin bulunduğu bölgedeki diğer ülkelere yayılması durumunda küresel petrol arzının olumsuz etkileneceği ve yılın geri kalanında beklenen arz açığının daha da derinleşeceğinden korkuluyor.

Uzmanlar, İran petrol akışındaki aksamaların piyasalarda arz güvenliği açısından büyük bir risk oluşturduğunu savunuyor. ABD’nin yeniden sıkı yaptırımlar uygulaması durumunda günlük 500 bin varilden 1 milyon varile kadar arz kaybı yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan piyasa oyuncuları ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günü açıklayacağı para politikası kararlarını bekliyor. ABD’de beklenenin üzerinde gelen bir dizi makroekonomik verinin ardından Fed’in politika faizini beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde tutacağına ilişkin endişeler arttı. Karar öncesinde dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de yaşanan talep kaygıları petrol fiyatlarındaki yükselişi sınırlamıştı.

Ayrıca Çin’de imalat ve imalat dışı faaliyet bilgilerinin beklenenden zayıf gelmesi, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında akaryakıt talebinin yavaşlayacağı endişelerini artırdı. Ülkede talebin azalması petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Teknik olarak Brent petrolde 86,87 ile 87 dolar arasındaki aralığın direnç, 86,43 ile 86,34 dolar arasındaki aralığın ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

haber-acipayam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu