Haber

Papa Francis Gazze’de ateşkes çağrısında bulundu

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, Gazze’de insani yardım için alan açılması ve rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini belirterek ateşkes çağrısında bulundu.

Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’na bakan ofisinin penceresinden geleneksel pazar namazını kılan Papa, namazın ardından İsrail-Filistin çatışmasına değindi.

Ukrayna, Filistin ve İsrail ile diğer savaş bölgelerindeki önemli durum için dua etmeye devam ettiklerini belirten Papa, “Özellikle Gazze’de insani yardımın sağlanması için alan açılmalı, rehineler derhal serbest bırakılmalıdır. Hayır” dedi. silah bırakma ihtimalinden vazgeçilmelidir. Ateşi kesin!” söz konusu.

Ortadoğu’da görev yapan Rahip İbrahim Faltaş’ı az önce bir programda dinlediğini belirten Papa, “Rahip Faltaş ile birlikte diyoruz ki: Ateşi kesin! Durun kardeşlerim. Savaş her zaman yenilgidir. ” dedi.

Papa, 27 Ekim’de Vatikan’da dünya barışı için bir gün oruç tuttuğunu ve dua ettiğini hatırlatarak, bu duaya birçok yerde ve farklı şekillerde katılanlara teşekkür etti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir baskın başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan baskınlarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e yükselirken, 20 bin 242 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 113 Filistinli öldü, 1.900’den fazla Filistinli ise yaralandı.

İsrail bombardımanı sırasında Gazze’de 34, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırısının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

haberkaraisali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu