Ekonomi

Lavanta Kokularına Sarılmış Beypazarı

Beypazarı lavanta kokusuyla çevrilidir.

ANKARA – Beypazarı Belediyesi’nin iki yıl önce diktiği lavanta fidanları bugünlerde çiçek açtı.

Beypazarı Belediyesi’nin 2 yıl önce diktiği lavanta fidanları bugünlerde çiçek açtı. Lavanta bitkisinin ilçe iklimine uygun olduğunu gören çiftçiler bu bitkiyi ekmeye başladı. Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, ilçede yetişen eser çeşitlerine lavantayı da eklediklerini ve bunun ekonomiye önemli katkı sağlamasını beklediklerini söyledi.

Beypazarı Belediyesi tarımsal üretim faaliyetlerini çeşitlendirerek uygun alanları lavanta ile donatıyor.

Sağduyulu yönetim anlayışı ve bilimsel bilgi ışığında ilçenin ekonomik kalkınmasına öncülük etmeyi hedefleyen Beypazarı Belediyesi, Beypazarı’nın jeolojik imkanlarını ve tarımsal üretim potansiyelini dikkate alarak tıbbi aromatik bitkilerin sektörel atılımını gerçekleştirdi.

2021 yılında 5 bin metrekare alana Lavandula Intermedia çeşidine ait lavanta fidanları dikildi.

Kozmetik, parfüm sanayi ve sağlık dallarında kullanılması nedeniyle yoğun talep gören ve klasik iş türlerinden daha fazla gelir getiren tıbbi aromatik eserlerden biri olan lavanta üretiminin yaygınlaştırılması için bölgedeki çiftçilere örnek olarak şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

İlçe çiftçilerinin örnek aldığı lavanta bitkisinin üretiminden ilçeye önemli bir gelir gelmesi bekleniyor. Dikimi yaygınlaştırılarak potansiyel haline getirilmeye çalışılan lavanta bitkisi, çok yıllık ve yaprak dökmeyen, kuraklığa, sıcağa ve soğuğa dayanıklı, yetiştiriciliğinde az su kullanılan, bakım maliyeti düşük ve görsel olarak hoş bir bitki olarak bilinmektedir.

Lavanta bahçeleri projesiyle ilgili olarak Başkan Tuncer Kaplan, “Beypazarı Belediyesi olarak 2 yıl önce başlattığımız lavanta bahçesi projemizin çalışmaları var. Beypazarı bilindiği üzere tarımda performansı yüksek bir ilçe. İlçemize ek gelir getirsin istedik. Lavanta ile ilgili üretime başladık. Nitekim bölgemizde de yetiştirilebilir bir çalışma oldu ve ilçemizde olumlu sonuçlar alıyoruz. Buradaki güzel olan şu ki ekime başladıktan sonra inşallah lavanta bahçemiz olacak. önümüzdeki birkaç yıl içinde köy.” sözlerini kullandı.

bayraklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu