İş

Kamu çalışanı zam görüşmelerine ilişkin açıklama

Bakan Vedat Alım, kamu kurum ve kuruluşlarında 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü müzakereleri kapsamında TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetlerini makamında kabul etti.

Yaklaşık 4 saat süren görüşmenin ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Müzakereler için toplantıya geldiklerini ifade eden Arslan, “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda gelinen noktayı daha ileriye taşımak adına gerçekten verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşme sonucunda belli bir aşamayı geçtik. … İnşallah önümüzdeki hafta Bakan ile tekrar görüşeceğiz.” dedi.

Toplu iş sözleşmesi ile son noktada uzlaşmak için çaba göstereceklerini vurgulayan Arslan, “Saygılarımla, Sayın Bakanım, TÜHİS, HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ’tir. gerçekten bu toplu iş sözleşmesini bir an önce sonuçlandırmaya çalışıyoruz.Çaba sarf ettik.Verimli bir toplantı oldu ama henüz tüm maddeler üzerinde uzlaşmaya varamadık.Tam bir uzlaşma sağlanamadı.Çabalarımız devam edecek. Bunun için devam” dedi.

700 bine yakın memurun 365 bininin taban fiyattan olduğunu belirten Arslan, “Toplu iş sözleşmesini abartanların ve bugün asgari ücretten haberi olmayanların da bugün çalıştığının farkına varmasını istiyoruz.” sözlerini kullandı.

– “Seçimden önce bu işin bitmesini talep ediyoruz”

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren bu çalışmanın aileleri dahil 4 milyon kişiyi kapsadığına dikkat çekti.

Atalay dedi ki:

“4 milyonluk bir toplum bugün bizden bir rakam bekliyor. Bizden değil devletten bir rakam bekliyor. Talebimiz şuydu, bugün çıkalım, şunu verdiler diyelim. Hepinizin bildiği gibi taban fiyat 12 üst tavan fiyat yüzde 40 civarındaydı ama onun dışında bütün sendikalarımızın iş yerinde özel sorunları var sıkıntıları var işçilik artışı var hizmet artışı var gece mesaisi maliye var bunlar da öyle kıymetli sorunlar ki enerji bakanlığının birebir sorunu var milli savunma bakanlığının sorunu var diğer bakanlıklar var şimdi bir kısmını çözdük bugün aşağı yukarı.”

Salı günü işverenden rakam beklediklerini belirten Atalay, sürecin 3 aydır devam ettiğini hatırlattı.

Atalay, seçim öncesi bu konunun son bulmasını talep ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Uygun bir rakam verirlerse uygun bir rakam vermezlerse seçimden önce bu belaya son veririz diye bir ayet yok. O halde aileler taleplerini bir an önce yerine getirsinler. .Taban ve tavan fiyat konusunda bize bir rakam getiriyorlar.İdari konularda takıldıgımız bir konu var onu çözüyorlar.Sözleşmeye bağlı ve bu fiyat kime veriliyor?Buranın halkına veriliyor. ülke kime veriliyor bu ülkede yaşayan işçiye veriliyor ne 10 bin 11 bin liradan bahsediyoruz etin olduğu yerde bu rakamlardan bahsediyoruz 325 lira yani burada önemsiz bir rakam istemiyoruz.”

omerlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu