Haber

Anayasa Mahkemesi Cemal Kaşıkçı’nın başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda 2018’de öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın davasının Suudi Arabistan’a nakledilmesine ilişkin olarak Kaşıkçı’nın nişanlısının yaptığı bireysel başvuruyu reddetti. Yargıtay, bu kararı davayı incelerken verdi. yaşam hakkı tezinin usuli boyutu. Anayasa Mahkemesi, dava süresi içinde başka bir ülke mahkemesine verilen kararın kanun hükmünde karara dayanması nedeniyle başvuruyu reddetmiştir. Karar şu anda resmi olarak açıklanmadı ve ilişkisi yazılmadı.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi davası, İçişleri Bakanlığı’nın ‘olumlu’ görüşü üzerine Suudi Arabistan’a devredildi. Adalet. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararına yapılan itirazlar da reddedildi.

Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, davanın Suudi Arabistan’a devredilmesi kararını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunan Cengiz, “adil yargılanma, iddia, etkin başvuru ve mahkemeye erişim” hakları ile “eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı, yaşam hakkı” haklarının ihlal edildiğini belirterek, bunların kaldırılmasını istedi dönem kararının verilmesi ve yargılamanın yeniden başlatılması. Dilekçede, “Müvekkilin nişanlısı ülkemiz topraklarında öldürülmüş olup, katiller bizzat azmettiriciye teslim edilmiştir” denildi.

AYM: KARAR HUKUKA DAYANIR

Anayasa Mahkemesi 1. Şube, Cengiz’in başvurusunu 10 Mayıs Çarşamba günü gündemine aldı. Belgeyi değerlendiren Yargıtay, başvuruyu reddetti. Anayasa Mahkemesi, Cengiz’in başvurusunu “yaşam hakkı ihlalinin usul boyutu” açısından değerlendirdi. Mahkeme, Kaşıkçı davasının başka bir ülkenin zamanının hukukuna dayandığı ve bunun da hukuki öngörülebilirlik kapsamında olduğu gerekçesiyle başvuruyu reddetmişti.

Öte yandan Anayasa Mahkemesi’nin kararına imza atan üyelerden birinin dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan olduğu öğrenildi. (KAYNAK)

merzifon-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu