Haber

Adıyaman Saat Kulesi’ndeki saatler için karar verilecek.

Adıyaman Saat Kulesi’nde deprem anında duran saatler için karar verilecek

ADIYAMAN – Depremin simgesi olan Adıyaman Saat Kulesi’ndeki saatin güncellenip güncellenmeyeceğine toplumun psikolojisini analiz edecek bilim insanları, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları karar verecek.

6 Şubat günü saat 04.17’de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Adıyaman’daki Saat Kulesi’ndeki saatler durdu. Kahramanmaraş merkezli depremin simgesi haline gelen Saat Kulesi’ndeki saatlerin saat dilimi yenilenmedi.

Depremi hatırlatan saatlerin saat diliminin 4.17’de kalıp kalmayacağı merak konusu olurken farklı görüşler dile getiriliyor. Vatandaşların birçoğu depremi unutmamak için sembol olan saatin 4.17’de bırakılması gerektiğini belirtirken, bir kısmı da saatlerin ayarlanması gerektiğini yoksa psikolojilerinin bozulacağını söylüyor. Birçok vatandaş Adıyaman’da saat kulesinin yanına beyin sarsıntısı müzesi yapılması gerektiğini, yıkık bir binanın ve bu binada araçların bulunması gerektiğini söyledi. Bazı vatandaşlar ise durdurulan saatin insan gücü için kötü olduğunu, astrolojide gerilemeler olduğunu söyledi.

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, halkın yönlendirmesinin yanı sıra bilim adamlarının manevi anlamda analizleri ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinden hareket edileceğini belirtti.

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, halkın görüşleri doğrultusunda hareket edeceklerini belirterek, “Halkın bir kısmı depremi hatırlamak için saatin bu halde kalmasını istiyor. 4.17 Sarsıntıyı unutmamak için bana travmayı hatırlatıyor.

Öte yandan acıyı unutmak için saatin değiştirilmesi gerektiğini düşünenler de var. Bu anlamda iyi düşünmek gerekiyor. Halkı dinleyeceğiz. O getirileri gerçekten çok güzel bir şekilde almamız gerekiyor. Halkın ne düşündüğü bizim için çok önemli. STK’lar dinlenmeli. Bilim adamları düşünmek zorundadır. Bilhassa toplumun manevi yapısını tahlil etmek ve tahliller yapmak gerekir. Psikiyatristlerin bu anlamdaki fikirleri nelerdir? Böyle kalmanın artıları ve eksileri neler? Dediğim gibi hem toplumun hem de kamuoyunun önceliği halkın artı bilim insanlarının görüşü, sivil toplum kuruluşlarının niyetidir. Bunları birlikte görebilsek ve değerlendirebilsek çok daha iyi olur diye düşünüyorum” dedi.

Başkan Kılınç, depremle ilgili bina ve araçların yer alacağı bir yer yapmayı düşündüklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu