Ekonomi

Apple, iPhone yapay zeka geliştirmesi için Google Gemini’yi araştırıyor

Bloomberg News’e göre Apple Inc’in (NASDAQ:AAPL) Google (NASDAQ:GOOGL)’ın Gemini yapay zeka motorunu iPhone cihazlarına entegre etmek için görüşmeler yaptığı bildiriliyor. Teknoloji devi, akıllı telefonlarının yapay zeka yeteneklerini geliştirmek için bu hamleyi düşünüyor.

Apple ve Google (NASDAQ:GOOGL) arasındaki görüşmeler devam ederken, konuya yakın kaynaklar Pazartesi günü bu bilgiyi verdi. Gemini’nin iPhone’a potansiyel entegrasyonu, sektörün en büyük iki rakibi arasında önemli bir işbirliğine işaret edecek.

Apple, Google ile yaptığı görüşmelere ek olarak OpenAI ile de görüşerek yapay zeka modelini ürün ekosistemine dahil etme olasılığını araştırıyor. Entegrasyonun kapsamı ya da Gemini’nin destekleyeceği belirli özellikler gibi bu görüşmelerin ayrıntıları açıklanmadı.

Apple’ın gelişmiş yapay zeka özelliklerine olan ilgisi, şirketin son derece rekabetçi akıllı telefon pazarında yenilikler yapmaya devam etmesiyle birlikte ortaya çıkıyor. Sağlam ekosistemi ve ileri teknolojisiyle bilinen iPhone, düzenli güncellemeler ve geliştirmeler gördü ve iPhone 15 resmi olarak 22 Eylül 2023’te Çin’de satışa sunuldu.

Google’ın Gemini AI ile yapılan işbirliği, gelecekteki iPhone modellerine potansiyel olarak yeni işlevler getirebilir, ancak böyle bir entegrasyon için zaman çizelgesi belirsizliğini koruyor. Apple, Gemini veya OpenAI teknolojilerinin ürünlerinde kullanımına ilişkin herhangi bir resmi duyuru yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu