Haber

ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırımları

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore için yasa dışı gelir elde etmekle suçladığı kişi ve şirketlere yaptırım uyguladı.

ABD, Kuzey Kore’nin gelirlerini hedef alan yeni yaptırımlar açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ajansı (OFAC), Kuzey Kore için yasadışı gelir elde etmekle suçladığı 2 kişi ve 3 kuruluşa yaptırım uyguladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada yaptırım uygulanan kuruluşların Chilsong Trading Corporation, Korea Paekho Trading Corporation ve Congo Aconde SARL olduğu belirtildi. Chilsong Trading Corporation’ın Kuzey Kore hükümetine bağlı olduğu, Kuzey Kore için döviz temin ettiği, istihbarat topladığı ve istihbarat görevlilerine koruma sağladığı belirtildi.

Korea Paekho Trading Corporation’ın 1980’lerden beri Orta Doğu ve Afrika’daki ülkeler adına sanat ve inşaat projeleri yürüterek Kuzey Kore hükümetine fon sağladığı açıklandı.

Congo Aconde SARL’nin ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki inşaat ve heykel projelerinden gelir elde ederek Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programlarına destek verdiği söylendi.

Açıklamada ayrıca Kuzey Kore hükümetinin Hwang Kil Su ve Pak Hwa Song’a gelir elde etmelerine yardımcı oldukları için yaptırım uyguladığı belirtilirken, bu kişilerin Kongo Aconde SARL’nin kurucuları olduğu belirtildi.

ABD Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson, “Kuzey Kore’nin yasadışı kitle imha silahları ve balistik füze programları uluslararası güvenliği ve bölgesel istikrarı tehdit ediyor. ABD, rejimin bu istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerden kâr sağlayan küresel yasadışı ağlarını hedef almaya kararlı.” Terörizm ve Mali İstihbarat. devam ediyor” dedi. – WASHINGTON

mudurnuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu