Ekonomi

ABD hisse senetleri rallisi yüksek iyimserlik ortamında geri çekilebilir

NEW YORK – BofA Global Research’ün araştırmasına göre, S&P 500 endeksi son beş ayda %25’in üzerinde bir artışla 1930’lardan bu yana nadir görülen önemli bir ralli yaşadı. Bu yükselişe Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) öncülük ederek, CFRA Research verilerine göre S&P 500’ün bu yıl 16 rekor seviyeye ulaşmasına katkıda bulundu ve 1945’ten bu yana herhangi bir ilk çeyrekte en yüksek seviyeye ulaştı.

Yatırımcılar, kazançları sağlam ABD ekonomisi, potansiyel Federal Rezerv faiz indirimleri ve yapay zekanın iş vaadi gibi güçlü temellere bağlayarak yükselişe geçti. Ancak, piyasanın istikrarlı yükselişi bazılarının yaklaşan bir geri çekilme beklemesine yol açtı. S&P 500 Ekim ayından bu yana %5’in üzerinde bir düşüş yaşamadı, ancak tarihsel olarak bu tür düşüşler yılda ortalama üç kez gerçekleşiyor. Endeks şu anda bu yıl için %8,5 yükselişte.

State Street Global Advisors (NYSE:STT) baş yatırım stratejisti Michael Arone, birçok olumlu haberin piyasa fiyatlarına zaten dahil edildiğini ve bunun da bir gerileme için daha büyük bir riske işaret ettiğini belirtti. ABD’deki bölgesel banka istikrarsızlığı ve Çin’in durgun ekonomisi gibi endişelerin yatırımcılar tarafından büyük ölçüde göz ardı edilmesine rağmen, bazı göstergeler aşırı değerlenmeye işaret ediyor. Miller Tabak verilerine göre S&P 500’ün haftalık göreceli güç endeksi (RSI) 76’nın biraz üzerine çıkarak 2000 yılından bu yana nadiren aşılan bir seviyeye ulaştı. Endeksin bu seviyeyi aştığı geçmiş örnekleri önemli satışlar takip etti.

Miller Tabak’ın baş piyasa stratejisti Matt Maley, piyasanın önemli bir geri çekilme için olgunlaştığını, ancak bunun mutlaka uzun vadeli büyük bir zirveye işaret etmediğini belirtti. Amerikan Bireysel Yatırımcılar Birliği’ne göre, altı aylık hisse senedi görünümüne ilişkin iyimser yatırımcıların yüzdesi %51,7’ye yükselirken, yatırımcı iyimserliği de arttı. Charles Schwab (NYSE:SCHW) kıdemli yatırım stratejisti Kevin Gordon’un da açıkladığı gibi, yüksek iyimserlik seviyeleri genellikle karşıt bir gösterge olarak görülüyor ve piyasanın bir gerilemeye karşı savunmasız olabileceğine işaret ediyor.

S&P 500’ün 19 Ocak’ta rekor seviyeye ulaşmasından bu yana yaklaşık %7 değer kazanmasıyla birlikte piyasadaki mevcut yükselişin bir duraklama dönemi olabilir. CFRA’nın baş yatırım stratejisti Sam Stovall’ın da belirttiği gibi bu durum, yeni zirvelerin ardından devam eden tırmanışları genellikle en az %5’lik düşüşlerin takip ettiği tarihsel trendlerle uyumludur.

Bazıları mevcut piyasa iyimserliği ile geçmişteki varlık balonları arasında paralellik kurarken, diğerleri farklılıklar görüyor. Truist’in eş yatırım müdürü Keith Lerner, S&P 500 teknoloji sektörünün genel endekse karşı üç yıllık üstün performansının 30 yıllık ortalamayla uyumlu olduğunu ve Mart 2000’deki aşırı zirveye yakın olmadığını gözlemledi. DataTrek Research’ün kurucu ortağı Nicholas Colas’a göre ayrıca, halka arz piyasası nispeten sakin seyrediyor; S&P 500’ün Ocak 2022’deki zirvesinden önce 2021’de 311 şirket halka arz edilirken 2023’te yalnızca 54 şirket halka arz edildi.

Bu ihtiyatlı sinyallere rağmen BofA Global Research, S&P 500 için yılsonu hedefini 5.100’den 5.400’e yükseltti ve bankanın hisse senedi ve nicelik stratejisti Savita Subramanian, boğa piyasasının uzun ömürlü olacağına olan güvenini ifade etti. Endeks Salı günü 5,175.27 seviyesinden kapandı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu