Teknoloji

Yeni Bir Kelebek Cinsine Sauron’dan Esinlenilen Bir İsim Verildi

Dünyanın dört bir yanından 30 bilim adamından oluşan bir grup, yıllardır Euptychiina adlı bir kelebek alt kabilesi üzerinde çalışıyor. Araştırmacılar 400 farklı çeşidi inceledikten sonra bir dizi yeni türle karşılaştı.

Yeni keşfedilen ırklardan birine oldukça aşinayız. saurona ” adı verildi. Bu isim, JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nde adını sık sık duyduğumuz kötü karakter Sauron’dan geliyor. Bunun nedeni kelebeğin kanatlarındaki siyah halkaların Sauron’un gözlerine benzemesidir.

Saurona adının türe olan ilgiyi artıracağı umulmaktadır.

Araştırmacılar, Saurona cinsine şimdiden iki tür kelebek eklendiğini söylüyor. Kümenin ilk üyeleri olan bu canlılar, Saurona üçgen ve Saurona aurigera adı verilir. Uzmanlar, gelecekte çok daha fazla çeşidin bu kümeye katılacağına inandıklarını ekliyor.

Bilim adamları, cinse bu adın verilmesinin türlerle ilgili olduğuna inanıyor. ilgiyi artıracak ve daha fazla araştırma yapılmasını sağlayacaktır. düşünüyor. Adınız Dr., ekibin bir üyesi. Blanca Heurtas tarafından seçildiğini de ekleyelim. Heurtas’ın bu konuda söyleyecekleri var: Bu kelebeklere sıra dışı bir isim vermek, dikkatleri hafife alınan gruba çekmeye yardımcı olur. Bu, birbirine çok benzeyen bir grup tür için bile geçerlidir. Sıradan güzellikbulabileceğimizi gösteriyor.”

Ekip ayrıca başka bir kelebek türü daha buldu. Heurtas bu cinsten ise, ” Arjantin adını verdi. Gümüş madeni anlamına gelen bu isim, türün kanatlarındaki gümüş kısımlardan dolayı seçilmiştir. Yeni cinsi ortaya çıkaran araştırma bulguları Systematic Entomology’de yayınlandı.

 

haberarnavutkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu