Ekonomi

Xylem, ilk çeyrek kazançlarındaki artış ve mali beklentilerdeki yükselişin ardından değer kazandı

NEW YORK – Su teknolojisinde küresel bir lider olan Xylem Inc. (NYSE:XYL), analist tahminlerini aşan kazanç ve gelirle güçlü bir ilk çeyrek geçirdiğini ve tüm yıl için görünümünü yükselttiğini bildirdi.

Şirketin ilk çeyrekteki 0,90 dolarlık düzeltilmiş hisse başına karı (EPS) konsensüs tahminini 0,06 dolar aşarken, çeyrek geliri 2,03 milyar dolara ulaşarak beklentileri 30 milyon dolar aştı.

Şirketin operasyonel mükemmelliği ve segmentlerindeki güçlü talep, siparişlerde raporlanan %43’lük ve organik %3’lük bir artışı desteklerken, gelirde raporlanan %40’lık ve organik %7’lik bir artış görüldü. Geçen yılın aynı çeyreği ile karşılaştırıldığında, gelir artışı Xylem’in büyüyen pazar varlığının altını çiziyor.

Şirketin hisse senetleri, olumlu kazanç açıklamasına ve artan rehberlik açıklamasına yanıt olarak %1 oranında yükseldi ve ihtiyatlı bir iyimser yatırımcı hissiyatını yansıttı.

CEO Matthew Pine, güçlü çeyreği ekibin performansına ve Xylem’in ilk çeyrekteki rekor marjlarla yakaladığı ivmeye bağladı.

Pine, “Operasyonel performans, çoğu segment ve bölgede sağlıklı talep sayesinde sağlamdı” dedi. Pine ayrıca şirketin Evoqua’yı entegre etme ve işi basitleştirme çabalarının marj iyileştirmelerinde kilit faktörler olduğunu vurguladı.

İleriye dönük olarak Xylem, 2024 yılı gelir beklentisini yaklaşık 8,5 milyar dolara yükselterek raporlanan bazda %15 ila %16’lık bir artışa ve daha önce %3 ila %5 olarak öngörülen organik büyümenin %4 ila %6’sına işaret etti.

Tüm yıl için düzeltilmiş EPS beklentisi de önceki 4,00 ila 4,20 dolar aralığından 4,10 ila 4,25 dolar aralığına yükseltildi. Bu güncellenmiş tahmin, EPS için konsensüs tahmini ile uyumludur ve 8,5 milyar $’lık gelir konsensüsünü karşılamaktadır.

İlk çeyrek net gelir marjı 70 baz puan artışla %7,5’e yükselirken, net gelir 153 milyon dolara ya da hisse başına 0,63 dolara ulaştı. Çeşitli maliyetler ve özel kalemler hariç tutulduğunda düzeltilmiş net gelir 219 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu çeyrekte düzeltilmiş FAVÖK marjı %19,2 olarak gerçekleşti ve verimlilik tasarrufları, elverişli bileşim ve enflasyon ve stratejik yatırımları geride bırakan hacim nedeniyle bir önceki yıla göre önemli bir artış gösterdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Xylem’in çözüm platformuna ve su güvenliğinin artan zorluklarını karşılama yeteneğine olan güveni Pine tarafından da yinelendi. “Xylem’in çözüm platformunun, müşterilerimizin ve toplumların daha fazla su güvenliğine sahip olmalarını sağlamak için benzersiz bir konuma sahip olduğundan eminiz” diyerek şirketin stratejik yönünü ve pazardaki konumunu pekiştirdi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu