Ekonomi

Wolfe Research ADM hisse hedefini düşürdü, biyoyakıt talebinde hala artış görüyor

Wolfe Research Çarşamba günü, tarımsal işleme ve gıda bileşenleri sektörlerinde önemli bir oyuncu olan Archer Daniels Midland Company (NYSE:ADM) için fiyat hedefini ayarladı. Firma, şirketin hisseleri üzerindeki Outperform notunu korurken fiyat hedefini bir önceki 82,00 $’dan 74,00 $’a düşürdü.

Yeniden değerlendirme, Archer Daniels Midland’ın hisselerinin yılbaşından bu yana %22 azalarak Biyoyakıt sektörünün ortalamasını yansıttığını ancak %9 artış gösteren S&P Petrol ve Gaz Arama ve Üretim Seçilmiş Endüstri Endeksi (XOP) ve %10 yükselen S&P 500 Endeksi (SPX) ile karşılaştırıldığında düşük performans gösterdiğini gözlemledikten sonra geldi.

Son 12 ayda ADM’nin hisselerindeki %19’luk düşüş, Biyoyakıt endüstrisinin %24’lük düşüşünden daha az şiddetli olsa da, XOP’un değişmeyen performansının ve SPX’in %12’lik kazancının gerisinde kaldı.

Wolfe Research’ün ADM’ye hisse başına 74$ değer biçmesi, şirketin 2024 yılı için öngörülen düzeltilmiş serbest nakit akışı (FCF) üzerinden %6,5’lik bir getiriye dayanıyor. Bu düzeltilmiş FCF, düzeltilmiş net gelir artı amortisman, tükenme ve itfa payı olarak hesaplanır.

Archer Daniels Midland’ın genişleyen yenilenebilir dizel (RD) arzından ve özellikle hem hidroproses esterleri ve yağ asitleri (HEFA) hem de etanol bazlı yöntemleri içeren sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile ilgili ek politika desteğinden faydalanması bekleniyor.

Ayrıca, genel tarım piyasasındaki sıkışıklığın ADM’nin Tarım ve Yağlı Tohumlar segmentindeki kırma marjlarını artırması beklenmektedir. Mahsul artışı ve kırma marjlarındaki düzeltme tahminlerine rağmen, marjlar özellikle kanola gibi yağ açısından zengin emtialar için güçlü kalmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu