Haber

Uludağ’daki işletmeciler, Bölge Başkanlığı’na destek verdi

2 bin hektarlık ULUDAĞ’ın Milli Park statüsünden çıkarılarak Alan Başkanlığı’na devredilmesi için işletmecilerden destek geldi. Otel işletmecileri adına konuşan Haluk Beceren, 55 yıldır Birinci ve İkinci Oteller ile Kayak Bölgesi’ni bünyesinde barındıran Uludağ Milli Parkı’nın 13 bin hektarlık alanı ile yaklaşık 2 bin hektarlık bir alanı kapsadığını belirtti. Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMBTOB) Başkan Yardımcısı Çetin Ceylan, “Kayak pistlerinden taş kaldırmak için üç bakanlıktan yani Milli Parklardan izin alamadık. Şimdi bu işin daha kolay halledilmesini istiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Uludağ Milli Parkı sınırlarının Uludağ Alanı sınırları ile çakışan bölümlerinin milli park vasfının kaldırılması ve bu alandaki milli park iş ve işlemlerinin yürütülmesi için ilgili idarelere tahsis edilen taşınmazların Uludağ Alan Başkanlığına devri Uludağ’daki işletmeciler tarafından desteklendi. Otel işletmecileri adına açıklama yapan Haluk Beceren, kararın 55 yıldır Uludağ’da 1. ve 2. Oteller ile Kayak Alanı’nı da kapsayan 13 bin hektarlık Uludağ Milli Parkı’nın yaklaşık 2 bin hektarlık bir alanını kapsadığını belirtti. Beceren, “Başka hiçbir alan bu kapsamda değil. Milli parkın kalan yüzde 85’lik kısmı Sarıalan, Kirazlıyayla, Çobankaya ve mahallelerin arka cephelerinin hiçbiri bu alana dahil değil” dedi.

Uludağ’ın geri kalanının sit alanı olmaya devam ettiğine işaret eden Beceren, “Bu savunma alanı devam ettiği sürece daha önce Milli Parklar’da olduğu gibi burada bir yeniden yapılanma olmayacak. Tekrar yapmak söz konusu olabilir ama Uludağ’da şu an imar planımız olmadığı için böyle bir konu söz konusu değil. Ancak yarın ya da öbür gün imar planı çıkarsa o zaman belki bir değişiklik yapılabilir.” spor Alınan kararla düzenlemelerin daha kolay yapılabileceğini ifade eden Beceren, “Örneğin bu hafta sonu Uludağ’da koşu ve yarışlar var. Bu tür organizasyonlarla hep böyle yarışlar yapmak daha rahat olur. Dağ bisikleti parkurlarımız var ama Milli Parklar izin vermediği için insanlar kullanamıyor. Belki burada daha rahat bir şeyler yapıp artılarımızı gösteririz. Burada daha rahat bir şeyler yapmaya devam edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasındaki anlaşma devam edecek. .Projede ve başka yerlerde nasıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ayrılan alanlar oldu, burası bakanlığa ayrılan bir alan oldu.Uludağ’da İkinci Bölge esasen turizm alanıydı.Bu Birinci Bölge de bu turizm alanına dahil oldu bir değişiklik yok, bir fark yok.Neden bu CHP’li arkadaşlar veya diğer DOĞADER dernekleri için sorun bilmiyorum, onlar bilecekler. Size söylemek istediğimiz şey bu. Yani devlet zaten katkı yaptı ve değişmeyeceğine dair garanti verdi. Onun dışında orada yapılması gereken ‘teslim edilecek’ diye bir şey yok. Sermaye iddialarını da yalanlayan Beceren, kendilerine talep gelmediğini, Körfez’den gelenlerin ancak Uludağ’da barınabileceğini sözlerine ekledi. Tek çatı transferi için bile 1. Bölge’deki Milli Park’a bağlı otelciler izin almak için Ankara’ya gidiyordu. Aslında bu sistem yerinde çözmek için kurulmuştu. Yeni tahsis alanı, yeni otel, yeni tahsis istemiyoruz. Mevcut tahsislere ek olarak yeni bir otel yatırımına da karşıyız. .Mevcut tahsisler dışındaki diğer oluşumlara da karşıyız.Ama mevcut tesislerin de Avrupa standartlarında, diğer kış merkezlerindeki kalite ve standartlarda yönetilmesini istiyoruz.Bursa’da sorunlarımızın tek elden devredilip çözülmesini istiyoruz.Bir yandan bakanlık bakanlık herkes geziyordu.Herkes birbirine top atıyordu ve Uludağ denenmemiş bir hale geldi. Bu nedenle burada otelciler olarak istediğimiz turizm niteliklerine uygun turizm tesislerinin tek elden yönetilmesidir. Bu bizim talebimiz. Biz talana karşıyız, öyle bir hedefimiz yok. Ama yağma diye bir şey yok. Kayak pistlerinden taş kaldırmak için üç bakanlıktan yani Milli Parklardan izin alamadık. Artık can güvenliği açısından tehlike arz ettiği için bu işin daha kolay halledilmesini istiyoruz. Kayak merkezi olmasaydı, burası olurdu. Burada bir kaya kaldırıldı diye yargılanan arkadaşlar var. Bu yüzden yağmaya karşıyız. Sadece daha iyi yönetilmesini, Uludağ’ın eski günlerine kavuşturulmasını ve nitelikli bir turizm bölgesi olmasını istiyoruz.”

FOTOĞRAFLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu