Ekonomi

Polisan Holding’in 2022 konsolide net karı 1,6 milyar lira oldu

Polisan Holding’in konsolide net kârı geçen yıl yüzde 482,9 artarak 1,6 milyar TL’ye yükselirken, kombine net kârı da yüzde 604,9 artarak 2,2 milyar TL oldu.

Holding’den yapılan açıklamaya göre, Polisan Holding’in konsolide gelirleri geçen yıl 2021 yılına göre yüzde 113 artarak 4,2 milyar TL, kombine gelirleri ise yüzde 102 artarak 7,2 milyar TL oldu.

Polisan Holding’in konsolide net kârı yüzde 482,9 artışla 1,6 milyar TL’ye, kombine net kârı ise yüzde 604,9 artışla 2,2 milyar TL’ye ulaştı.

Polisan Holding CEO’su Mehmet Hacıkamiloğlu yaptığı açıklamada, 2022 yılında dünya ekonomisini tehdit eden yüksek enflasyon ve durgunluğun gölgesinde faaliyetlerini sıkı bir mali disiplin çerçevesinde yönetmeye devam ettiklerini belirtti.

Grup şirketlerinin işletme sermayesi ihtiyaçları ve borçlulukları için oluşturdukları planlamanın daha kontrollü ilerlemeye imkan verdiğini ifade eden Hacıkamiloğlu, “Küreselde yaşanan sorunlara ve belirsizliklere rağmen yatırım takvimimize sadık kaldık, bir araya geldik. 378 milyon TL yatırım harcaması Büyüme odaklı son 5 yılda toplam yatırım tutarımız 763 milyon TL’ye ulaştı.

Polisan Kimya’nın yeni reçine fabrikasında ihracata yönelik katma değeri yüksek ürünler üretmeye başlayacaklarını belirten Hacıkamiloğlu, novalak reçine yatırımına da başlayacaklarını bildirdi.

Hacıkamiloğlu, sahip oldukları Ar-Ge merkezi sayısını 3’e çıkaracaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Polisan Kimya ve Polisan Kansai Boya’nın kendi Ar-Ge merkezleri var. Bu iki merkez sayesinde iç ve dış pazardaki rekabet gücümüz her geçen gün artıyor. Polisan Yapıkim şirketimiz bünyesinde bir Ar-Ge Merkezi açmak istiyoruz. çalışmalar uluslararası Çevresel Eser Beyannamesi yani EPD belgelidir.Yeşil bina projelerinin kıymetli malzeme üreticilerinden biriyiz ve buradaki gücümüzü artırmak için hızla Ar-Ge merkezini açmak istiyoruz.Yeni çevre dostu,müşteri ihtiyaçlarına özel, Fiyat zincirinde yer alan paydaşlarımızın operasyonel doğal kaynak tüketimlerinin azaltılması bu sayede eserlerle ilgili çalışmalarımızı derinleştirip hızlandırabileceğiz.”

“Yunanistan’da geri dönüştürülmüş PET yatırımlarına başlayacağız”

Polisan Hellas fabrikalarında preform kalıp yatırım çalışmalarının tamamlandığını belirten Hacıkamiloğlu, Yunanistan’da geri dönüştürülmüş PET yatırımına başlayacaklarını bildirdi.

Balkanlar’ın tek granül pet üreticisi Polisan Hellas’ın bu yeni yatırımlarla müşteri portföyünü çeşitlendirmesini beklediklerini belirten Hacıkamiloğlu, liman Poliport’ta sıvı yük tarafında depolama kapasitesini artırmaya yönelik yeni tanklar hakkında da bilgi verdi. Kocaeli Körfez bölgesindeki yatırımlar.

Yeni tanklarla birlikte 2023 yılı Mart ayında depolama kapasitesinin 291 bin 600 metreküpe çıkacağını belirten Hacıkamiloğlu, orta-uzun vadede ulaşmak istedikleri dolum kapasitesinin 436 bin metreküp olacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu