Ekonomi

Perakendeye güven Mayıs’ta geriledi

Anket sonuçlarına göre TEPAV Perakende Güven Endeksi (TEPE), yıllık bazda yükselirken, aylık bazda geriledi.

Buna göre endeks; 12-25 Mayıs 2023 ortasında yapılan anket sonuçlarına göre Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,1 puan artış ve bir önceki aya göre 7,5 puan azalışla -9,2 puan aldı.

TEPE anketine katılan ve son 3 ayda iş durumunun kötüleştiğini belirten perakendecilerin oranı 2023 Mayıs’ta yüzde 34,6’dan yüzde 43,8’e yükselirken, önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı yüzde 23’ten düştü. yüzde 12,4’e yükseldi. Öte yandan, önümüzdeki 3 ayda satış fiyatlarında artış bekleyen perakendecilerin oranı yüzde 94,9’dan yüzde 99,2’ye yükseldi.

Bölgesel bazda bakıldığında, Mayıs ayında perakende inancında en yüksek artış Doğu ve Batı Karadeniz bölgelerinde görülürken, İstanbul’da gerilerken, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki artışlar ortalamanın altında kaldı. ZİRVE maliyeti -9,2 puan maliyetle bir önceki yılın bire bir dönemine göre 6,1 puan artarken, bir önceki aya göre 7,5 puan azaldı.

TEPE’nin maliyetindeki aylık değişimde önümüzdeki 3 aya ilişkin iş durumu göstergesindeki 16,2 puan ve satış beklentisi göstergesindeki 6,8 puanlık bozulma etkili oldu. Öte yandan mevcut stok seviyesinin normalin altında olduğu taraftaki 0,6 puanlık değişim endekse olumlu yansıdı.

haber-saraykent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu