Haber

New York Times görsel araştırma ekibi analiz etti: Delil olarak sunulan füze İsrail’den ateşlendi

İsrailli ve ABD’li istihbarat yetkilileri, 471 kişinin hayatını kaybettiği El-Ehli Baptist Hastanesi’ndeki katliamdan İslami Cihad’ı sorumlu tutarken, New York Times görsel araştırma ekibinin çalışması, İsrail’in delil olarak sunduğu videoda görülen nesnenin ortaya çıktığını ortaya çıkardı. İsrail’den başlatıldı.

İsrailli ve Amerikalı yetkililer, Filistinlileri hedef alan roketin fırlatıldıktan sonra arızalanarak yere düştüğünü; Gazze’deki El-Ahli Baptist Hastanesi’ndeki patlamaya bu roketin neden olduğunu iddia etti. Bunun kanıtı olarak El Cezire’nin canlı yayınından alınmış bir görüntüyü yayınladılar. Söz konusu görüntüde, Gazze üzerindeki karanlık gökyüzünde hareket eden ve havada patlayan bir cisim görülüyor. Saniyeler sonra yerde bir patlama daha görülüyor. İsrail bu görüntüyü roketin Gazze’den geldiğinin kanıtı olarak sunuyor.

Al Jazeera’nin video görüntüleri İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından eski adıyla Twitter olarak bilinen X üzerinden üç kez paylaşıldı. İsrail ordusu, gönderilerinde hareketli hava nesnesini “İsrail’i hedef alan ve “yanlış ateşlenen ve patlayan” bir roket olarak tanımladı. İsrail ordusu sözcüleri de bu mühimmatı yanlış ateşlenmiş bir roket olarak nitelendirdi.

GAZZE’DE İSRAİL’İN YAKIN NAHAL OZ KASABINDAN GERÇEK YANGINLAR ÇIKARILDI

Evrensel’in haberine göre, The New York Times’ın görsel araştırma ekibinin yaptığı detaylı analiz, İsrailli yetkililerin kendilerini savunmak için kullandığı bu videonun İsrail ve ABD tarafından yanlış yorumlandığını ortaya çıkardı. NY Times, gökyüzündeki nesneyi takip etmek için El Cezire görüntülerini, İsrail televizyon kanalı Channel 12’den ve Tel Aviv’deki bir güvenlik kamerasından görüntüler de dahil olmak üzere aynı anda çekilmiş diğer beş görüntüyle senkronize etti. NY Times ekibi ayrıca kameraların çerçevelerinden yola çıkarak görüntülerin çekildiği konumları tespit ederek, söz konusu konumlardan gelen perspektif çizgilerini haritaya yerleştirerek kameraların görebileceği alanı işaretleyerek nesnenin tespit edildiğini tespit etti. Hastane patlamasından kısa bir süre önce, kamera görüntülerinin kesiştiği İsrail’in Nahal Oz kasabası yakınlarından Gazze’ye doğru ateş açıldı.

NY Times’ın analizine göre videoda görülen füze Gazze’den değil İsrail’den fırlatıldı. Videolar, El Cezire görüntülerindeki merminin, İsrailli yetkililerin hastanedeki patlamadan sorumlu olduğunu değerlendirdiği Filistin roketlerinin yaylım ateşi sonrasında fırlatıldığını gösteriyor. Füzenin İsrail-Gazze sınırında, hastaneden en az iki mil (3,2 kilometre) uzakta patladığı görülüyor. Analiz, videodaki füzenin hiçbir zaman hastaneye yaklaşmadığı sonucuna varıyor.

NY Times ekibi İsrail’den fırlatılan füzenin türünü belirleyemiyor ancak Nahal Oz kasabası yakınlarında bir Demir Kubbe fırlatma noktası tespit ediyor. İsrail ordusu, Demir Kubbe savunma sisteminin Gazze’ye ateş edilmediğini iddia ediyor. (HABER MERKEZİ)

haberpolatli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu