Haber

Netanyahu ve Macron buluştu: ‘IŞİD karşıtı koalisyon Hamas’a karşı savaşmalı’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Gazze Şeridi’nde devam eden savaşta İsrail ordusunun Hamas’ı yok edeceğini” ve çatışma sonrasında kimsenin “Hamas zulmü altında yaşamayacağını” söyledi.

Netanyahu, Filistin’deki sivil ölümlerinden Hamas’ın sorumlu olduğunu iddia ederek, takviyelerinden dolayı Fransa’ya teşekkür etti. Netanyahu, “Bu Avrupa’nın savaşı. Bu Amerika’nın savaşı.” Hizbullah’ın sivil halkın arkasına saklandığını iddia eden Netanyahu, “Bu savaşa katılırlarsa karşı adım atarız ve Hizbullah’ın yok olması düşünülemez olur. Umarım sizlerin (Fransa’nın) ve ABD’nin uyarısını dikkate alırlar. Aksi takdirde korkunç sonuçlar doğurur.” .

MACRON’DAN ULUSLARARASI KOALİSYONU GENİŞLETME TEKLİFİ

Macron, Kudüs’te yaptığı basın açıklamasında İsrail’in “yalnız olmadığını” belirterek, “Terör, Fransa ve İsrail’in ortak düşmanıdır” dedi. Macron, İsrail ziyaretinde terör örgütleriyle mücadele için bölgesel ve uluslararası bir koalisyon kurulması çağrısında bulundu. Macron, IŞİD’le mücadele eden ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyonun Hamas’la mücadeleyi de kapsayacak şekilde genişletilmesini önerdi.

Macron, sivil halkın korunmasının, onların insani yardıma erişimlerinin sağlanması ve hastanelere su ve elektriğin yeniden sağlanması gerektiğini kaydetti. Çatışmanın bölgeye yayılmasının engellenmesi gerektiğini belirten Macron, Hizbullah’ı, İran yönetimini ve Yemen’deki Husileri yeni cepheler oluşturmamaları konusunda uyardı.

Macron, Filistinliler için İsrail’e komşu bir devlet kurma arzusunu yineleyerek, Filistinlilerle siyasi süreci yeniden başlatmadan İsrail’in güvenliğinin kalıcı olamayacağını savundu. Yarın bölge ülkelerinin liderleriyle görüşeceğini belirten Macron, bugün Ramallah’a gideceğini söyledi. (DIŞ HABER)

haberyedisu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu