Yaşam

“Mucize Bebek”, DNA testinin ardından enkazdan annesine teslim edildikten 128 saat sonra sağlığına kavuştu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntının ardından Hatay’da yakalanan “Mucize Bebek” enkazdan 128 saat sonra çıkarıldı. Hemşirelerin Gizem adını verdiği bebeğin annesi Yasemin Begdaş kurtulurken, babası ve iki erkek kardeşi hayatını kaybetti.

KURUMUN ÖZENİNE ALINDI

Gizem bebek enkazdan çıkarıldıktan sonra ilk müdahalesi yapıldıktan sonra Adana Şehir Hastanesi’nde gözaltına alındı. Rastgele bir sağlık sorunu olmadığı için kurumun bakımına verildi.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı uçağıyla Ankara’ya getirilen Gizem bebeği, Etlik Kent Hastanesi’nde yapılan incelemelerin ardından bakanlığa bağlı kuruluşa yerleştirildi.

AİLEDEN VE BEBEKTEN ALINAN DNA ÖRNEĞİNDE BULUNAN UYUMLULUK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, refakatsiz çocukların aranması kapsamında alınan ihbarları değerlendirdi. Yapılan incelemelerin ardından aile ile temasa geçen bakanlık, aileden alınan DNA örneği ile bebek arasında uyumlu olduğunu tespit etti.

ANNE YASEMİN BEGDAŞ’A TESLİM EDİLDİ

Bu doğrultuda Gizem bebeğin ailesine kavuşması için hızla harekete geçen bakanlık, bebeği Ankara’dan özel uçakla Adana’ya götürdü. Bakan Derya Yanık, bebek gizemini Adana’da karşıladı. Bakan Yanık, Gizem bebeği Adana Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alınan annesi Yasemin Begdaş’a teslim etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Annesinin tedavisi sürüyor. Genel sağlıkta bir sorun yok. İyileşmesinin ardından Gizem’i annesinin nezaretine bırakacağız. ” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu