Ekonomi

Monro 4. çeyrek kazanç ve gelirlerini kaçırdı, ancak brüt kar marjı genişliyor

ROCHESTER, NY – Otomotiv araç altı onarım ve lastik hizmetlerinde lider olan Monro, Inc. (NASDAQ: MNRO) dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı ve Wall Street beklentilerinin altında kalan kazanç ve gelirleri ortaya koydu.

Şirket bu çeyrek için 0,21 $’lık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) bildirdi ve bu rakam analistlerin 0,30 $’lık konsensüs tahmininin altında kaldı. Çeyrek geliri 310,08 milyon dolar olarak gerçekleşti ve analistlerin 320,43 milyon dolarlık tahminini de geride bıraktı.

Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla Monro’nun dördüncü çeyrek satışları %0,2’lik hafif bir düşüşle 310,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Şirket, karşılaştırılabilir mağaza satışlarında raporlanan bazda %0,1’lik marjinal bir artış yaşadı, ancak günlere göre ayarlandığında %7,2’lik bir düşüş oldu.

Bu düşüş, sektör genelindeki arz fazlası nedeniyle daha düşük marjlı lastikleri tercih eden düşük-orta gelirli tüketici tabanının zorlanmasına bağlandı. Bu zorluklara rağmen Monro, büyük ölçüde fazla mesai saatlerindeki %15’lik azalma da dahil olmak üzere teknisyen işçilik maliyetlerindeki düşüş ve satışların bir yüzdesi olarak daha düşük malzeme maliyetleri sayesinde bir önceki yıla göre 210 baz puanlık bir brüt marj artışı elde etti.

Başkan ve İcra Kurulu Başkanı Mike Broderick şirketin performansıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Hem dördüncü çeyrekte hem de mali yılın tamamında brüt kar marjlarını artırdık. Mağazalarımızdaki fazla mesai saatleri de dahil olmak üzere üretken olmayan işgücü maliyetlerini azaltmaya yönelik eylemlerle zorlanan üst geliri hafifletmeye devam ettik.” Broderick ayrıca lastik piyasasındaki zayıflığın beklenenden daha uzun sürmesine rağmen, Monro’nun stratejik eylemler ve girişimler yoluyla durumu etkili bir şekilde yönettiğini belirtti.

Monro, 2024 mali yılının tamamı için, 2023 mali yılında 1,325 milyar dolar olan satışlarının %3,7’lik bir düşüşle 1,277 milyar dolara gerilediğini, karşılaştırılabilir mağaza satışlarında %2,0’lık bir düşüş olduğunu ve günlere göre ayarlandığında %3,9’luk bir düşüş olduğunu bildirdi. Şirketin 2024 mali yılı için düzeltilmiş seyreltilmiş EPS’si bir önceki yılki 1,36 $’dan hafif bir düşüşle 1,33 $ oldu.

Monro dördüncü çeyrekte 8 mağazasını kapatarak şirket tarafından işletilen 1.288 mağaza ve 51 franchise lokasyonuyla sona erdi. Şirket 2025 mali yılı için spesifik bir finansal öngörüde bulunmadı ancak 2024 mali yılında 125 milyon dolarlık işletme nakit akışı yarattı ve 30 Mart 2024 itibariyle 475 milyon dolarlık toplam likidite bildirdi.

Yönetim Kurulu, 2025 mali yılının ilk çeyreği için 4 Haziran 2024 tarihi itibariyle kayıtlı hissedarlara 18 Haziran 2024 tarihinde ödenmek üzere hisse başına 0,28 $ nakit temettüyü onayladı. Monro, dördüncü çeyrekte mevcut yetkisi kapsamında herhangi bir hisse geri alımı yapmadı, ancak 2024 mali yılı boyunca ortalama 28,50 $ fiyattan 44 milyon $ karşılığında 1,5 milyon hisse geri satın aldı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu