Teknoloji

James Webb Teleskobu, Bilinen En Eski ve En Uzak Galaksiyi Keşfetti

Orada, bir galaksi var uzakta, o galaksi bizim bildiğimiz evrenin en eski ve en uzak galaksisidir. Gidemesek de o galaksiyi görebiliyoruz: James Webb Teleskobu sayesinde. JADES-G5-z14-0 olarak adlandırılan yıldızlar topluluğu, evrenin başlangıcı olduğu düşünülen Büyük Patlama’dan 290 milyon yıl sonraki hâliyle görülebildi. 

Evrenin yaşının 13,8 milyar olduğunu göz önüne alırsak, galaksi bugün yok olmuş bile olabilir. Hâlâ varlığı devam ediyorsa da bu galaksiyi ömrünün yalnızca %2’si geride kalmışken görmüş olduk. Webb teleskobu bu keşfi, 6,5 metre genişliğindeki birincil aynasını ve kızılötesi cihazlarını kullanarak gerçekleştirdi. 

Galaksinin parlaklığı araştırmacıları şaşırttı.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan gökbilimciler, gözlemlenen galaksinin en ilginç yönünün galaksinin büyüklüğü ve parlaklığı olduğunu söylüyorlar. Webb ölçümlerine göre galaksi 1600 ışık yılından daha geniş bir alana yayılıyor. Genelde parlak galaksiler ışıklarını süper kütleli bir kara deliğe düşen gazların parlamasıyla üretirken bu galakside ise parlaklığın kaynağı olarak genç yıldızlar gösteriliyor. 

Webb astronomları Stefano Carniani ve Kevin Hainline, bu kadar çok yıldız ışığı olmasının, galaksinin Güneş’in kütlesinin birkaç yüz milyon katı olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu kadar kısa bir sürede bu kadar büyük bir yapının nasıl ortaya çıktığı ise bir başka soru olarak bilim insanlarının karşısına çıkıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu