Haber

İsrail’in saldırısında ölen annesinin rahminden kurtarılan bebek hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde düzenlediği hava saldırısının ardından ölmek üzere olan annesinin rahminden sezaryenle kurtarılan bir bebek dün hayatını kaybetti. Bebeğin ölümünü, BBC’den gazeteci Fergal Keane duyurdu.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, bebek Sabrin el-Sakani 21 Nisan Pazar günü gece yarısından kısa bir süre sonra, yüz binlerce zorla yerinden edilmiş Gazzeli’nin sığındığı Refah’taki bir hastanede sezaryenle annesinin rahminden alınmıştı. Doktorlar, ciğerlerine hava basmak için bir el pompası kullanarak bebeği hayata döndürmüştü. Ancak bebek, 25 Nisan Perşembe günü hayatını kaybetti ve adını aldığı annesinin yanına defnedildi.

EŞİ VE 3 YAŞINDAKİ KIZLARI DA SALDIRIDA HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Sabrin bebek geçen hafta sonu Refah’ta düzenlenen iki hava saldırısında ölen 16 çocuk arasında. Hepsi de yaşadıkları konutları hedef alan bombardımanda öldürülmüştü. İsrail ordusu, Hamas mensuplarını ve altyapısını hedef aldıklarını iddia etmişti. Anne Sabrin daha bebeğini kucağına almadan ve sarılmadan hayatını kaybetmişti.

20 Nisan’da gece yarısından bir saat önce İsrail güçleri, Sabrin’in eşi ve 3 yaşındaki kızları Melek ile uyuduğu evine bomba attı. Sabrin ağır yaralandı, eşi ve Melek hayatını kaybetti. Fakat acil durum görevlileri olay yerine geldiğinde, bebek hâlâ annesinin rahminde canlıydı. Sabrin’i hastaneye yetiştirdiler ve doktorlar acil sezaryenle bebeği dünyaya getirdi. Anne kurtarılamadı, ancak bebeğin yaşama döndürmeye çalışan doktorlar, yavaşça göğsüne vurup nefes almasını sağladı. Bebeğin akciğerlerine hava pompalandı.

‘ŞU ANDA ANNESİNİN RAHMİNDE OLMALIYDI AMA BU HAKKI ELİNDEN ALINDI’

Refah’taki Emirlikler Hastanesi’nde bulunan yeni doğan ünitesinde acil servisin baş hekimi Dr. Muhammed Salama, sadece 1,4 kilo ağırlığındaki bebeğin ‘ciddi bir solunum sorunuyla doğduğunu’ anlatmıştı. Doktor bir bant parçasına “Şehit Sabrin el Sakani’nin bebeği” yazıp, bebeğin üzerine yapıştırmıştı; bebek sonra da kuvöze konulmuştu.

Dr. Salama, durumu, “Sağlık durumunda bir parça gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Ancak risk hala devam ediyor. Solunum zorluğu sorunu prematüre doğum kaynaklı. Bebek şu anda annesinin rahminde olmalıydı, ancak bu hakkı elinden alındı” diye anlatmıştı.

İsrail’in 20 Nisan’da, kara harekatı başlatmayı planladığı konuşulan Refah’ta düzenlediği hava saldırısında aynı zamanda hepsi aynı sülaleden 15 çocuk da öldürülmüştü. Saldırılardan sonra İsrail Ordusu’nun BBC’ye gönderdiği yazılı açıklamada, “Bahsedilen zamanlarda, İsrail ordusu Gazze’deki terör örgütü hedeflerine saldırı düzenledi. Bunlara askeri tesisler, saldırı düzenlenen yerler ve silahlı teröristler de dahil” demişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu