Haber

İsrail Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Rusya, İsrail’in Moskova Büyükelçisi Simona Halperin’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Halperin, bir gazeteye verdiği röportajda Uluslararası Holokost Anma Günü’nün Rusya’da resmi olarak ilan edilmediğini söyledi.

Bir Rus gazetesine verdiği röportajda Uluslararası Holokost Anma Günü’nün Rusya’da resmi olarak ilan edilmediğini belirten İsrail’in Moskova Büyükelçisi Simona Halperin, bugün Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Yaklaşık bir buçuk saat bakanlık binasında kalan Halperin, herhangi bir açıklama yapmadan bakanlıktan ayrıldı.

Konuyla ilgili dün açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail Büyükelçisine tepki göstererek, “İsrail Büyükelçisi röportajında ​​Rusya’ya yönelik kabul edilemez ve provokatif ifadelerde bulunmuştur. Öncelikle Rusya’nın girişimiyle 27 Ocak Uluslararası Holokost Anma Günü BM Genel Kurulu’nda kutlandı.” “Yönetim Kurulu tarafından açıklandığını hatırlatmakta fayda var. Bu tarih tesadüfen seçilmedi. 1945 yılında aynı gün Kızıl Ordu, Polonya’daki Auschwitz-Birkenau Toplama Kampı’nı Nazilerden kurtardı. Bu bilgi şunu gösteriyor: Büyükelçinin açıklamaları saçmadır” dedi.

Letonya, Litvanya ve Estonya’nın maslahatgüzarları da Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Rusya’da 15 Mart’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle Letonya, Litvanya ve Estonya’nın maslahatgüzarları da Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ülkelerinde kurulacak seçim sandıklarıyla ilgili olarak ilgili maslahatgüzarların bakanlığa çağrıldığını belirterek, “6 Şubat’ta Rusya Dışişleri Bakanlığı Letonya’nın kurulacağını duyurdu. Mart ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Litvanya ve Estonya yetkililerinin seçimleri Vilnius, Riga ve Tallinn’deki Rus büyükelçiliklerinde yapacaklarını belirterek, “Baltık devletlerinin maslahatgüzarlarını Moskova’ya ilettikleri talepler nedeniyle çağırdı.” Çoğu kez sandıklarda güvenliği sağlamak için yapılan çağrılara gerektiği gibi yanıt verilmedi” dedi.

Zaharova, ilgili ülkelerden seçimler sırasında seçim güvenliğinin sağlanmasını talep ettiklerini belirterek, “Bu kapsamda Letonya, Litvanya ve Estonya yetkililerinden, seçimler sırasında seçmenlerin ve Rusya büyükelçiliği çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için gerekli tüm adımların atılması talep edildi. oylama süresi.” – MOSKOVA

haberkaracabey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu