Haber

IMECE uydusunun fırlatılması yine hava koşulları nedeniyle ertelendi

NEW Türkiye’nin metre altı çözünürlüğe sahip ilk yerli ve milli gözlem uydusu İMECE’nin fırlatma operasyonu, hava şartları nedeniyle fırlatmaya 27 saniye kala yeniden ertelendi.

Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nde uydunun fırlatılmasının koordinasyonunu IMECE Proje Yöneticisi Buyruk Serdar Aras ve ekibi koordine ederken, program eş zamanlı olarak TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün Türkiye Yer Takip İstasyonu’nda gerçekleştirildi.

IMECE uydusunu yörüngeye taşıyacak Falcon 9 roketinin işletilmesinden sorumlu olan SpaceX şirketi, hava şartları nedeniyle harekatın fırlatma operasyonuna 27 saniye kala ertelendiğini duyurdu.

SpaceX’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda, olumsuz hava koşulları nedeniyle fırlatma operasyonunun yarın Türkiye saati ile 09:47’de hedeflendiği kaydedildi.

Salı günü gerçekleşmesi planlanan lansmanın bir gün ertelendiği açıklandı. SpaceX’ten yapılan açıklamada hava şartlarına uyulduğu belirtildi.

Daha sonra, fırlatma operasyonu ikinci kez ertelendi ve SpaceX, ek sürenin grupların fırlatma öncesi incelemeleri tamamlamasına ve hava koşullarını iyileştirmesine izin vereceğine söz vermişti.

bayraklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu