Haber

Grev bitti, İzmir’de hayat normale döndü Başkan Soyer anlaşmanın detaylarını paylaştı

Grev bitti, İzmir’de hayat normale döndü

Başkan Soyer anlaşmanın detaylarını paylaştı

İZMİR İzmir’de metro ve tramvayda grevin sona ermesinin ardından hayat normale döndü. Lider Soyer, iki günlük grevin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi ile anlaşan metro ve tramvay işçilerinin alacağı ücreti de paylaştı.

İzmir ulaşımının can damarı olan metro ve tramvayda yaşanan grev nedeniyle iki gün boyunca İzmirliler zor günler geçirdi. Günde yaklaşık 400 bin kişinin kullandığı metro ve tramvayı kullanamayan vatandaşlar, otobüs duraklarında büyük yoğunluk oluşturdu. Hem özel araç kullanımının artması hem de otobüs seferlerinin artması nedeniyle şehir içi trafiğinde yoğunluk oluştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, akşam saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla anlaşmaya varıldığını ve grevin sona erdiğini duyurdu.

En düşük maaş 22 bin 105 TL

Başkan Soyer bugün sosyal medya hesabından uzlaşmayı paylaşarak, İzmir Metro AŞ çalışanlarının alacağı en düşük ve en yüksek maaşı açıkladı. Lider Soyer’in açıklamasına göre en düşük maaş 22 bin 105 TL, en yüksek maaş ise 25 bin 9 TL oldu. Soyer yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Demiryol-İş Sendikası ile yürüttüğümüz TİS görüşmelerinde en düşük 22.105 TL, en yüksek 25.009 TL olan teklifimizde yer alan ücret bedellerini sendika kabul etti. Belediyemiz de gösterdi. diğer sosyal hakları ortalama yüzde 7 oranında artırma isteği de dile getirdi: “Belediyenin tüm çalışanları için uyguladığı fiyat politikasında istikrar korunmuş ve her iki tarafın da yaptığı fedakarlıklar ile uzlaşma sağlanmıştır. Bu süreçte sabırlı ve desteklerini esirgemeyen tüm vatandaşlarımıza ve meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Vatandaşlar grevin bitmesine sevindi

İki gün boyunca hem toplu taşımada hem de trafikte zor anlar yaşayan vatandaşlar, grevin sona ermesinden memnun olduklarını söylediler. Ekrem Bozkır isimli vatandaş, “Çalışanlar grevde haklıydı, haklarını almak istediler. Bugün prestijle gideceğimiz yere ulaştık, sonunda her şey normale döndü. Metroyla buraya geldim.” Vatandaşlardan Mahmut Umul, “Çok zorluk çektik. 2 gün trafik çok sıkışıktı. İşe gidenler geç kaldı. Grevin etkisi büyük oldu. Bugün grev olduğu için çok daha keyifli geçti.” bitti.” kurmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu