Haber

Gelecek Hafta Piyasaların Gündeminde Dikkat Çekecek Önemli Veriler

Yeni haftada piyasalar hem yurt içinde hem de yurt dışında değerli bilgilere odaklanacak.

Türkiye’de sanayi üretimi, işgücü istatistikleri, ödemeler dengesi ve perakende satış verileri öne çıkıyor. Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ‘Piyasa Katılımcı Anketi’ sonuçları yakından takip edilecek.

Yurt dışında en önemli veri ABD tüketici enflasyonu olacak. Ayrıca Almanya sanayi üretimi, 2022 GSYİH, Euro Bölgesi sanayi üretimi, ticareti, Sentix yatırımcı güven endeksi, İngiltere ticareti, sanayi üretimi ve aylık GSYİH verileri de yakından izlenecek veriler olarak takvimde yer alıyor.

9 Ocak Pazartesi günü yurt içi gündemde önemli veriler izlenecek. Sabah saat 10.00’da TÜİK, 2022’nin en karlı yatırım araçlarını açıklayacak. 50 eşik değerinin altında kalan İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye ihracat iklimi endeksini açıklayacak.

Uluslararası gündemdeki günün en önemli verilerinden biri Almanya’da sabah saat 10.00’da sanayi üretimi olurken, imalat dalındaki son düşüşle yüzde 0,1 geriledi. Saat 12.30’da Euro Bölgesi’ndeki yatırımcılarla yapılan anket verilerinden oluşan Sentix yatırımcı inanç endeksi verileri açıklanacak. Akabinde Euro bölgesi işsizlik oranı takip edilecek.

10 Ocak Salı günü TÜİK, sanayi üretimi ve işgücü istatistiklerini yayınlayacak. Son işsizlik verisi yüzde 10,2 olurken, sanayi üretimi de aylık yüzde 2,4 ve yıllık yüzde 2,5 arttı.

Japonya’da enflasyon için önemli bir gösterge olan Tokyo Bölgesi tüketici fiyatları verileri yayınlanacak.

Saat 14:00’te OECD Bölgesi enflasyon bilgileri açıklanacak.

Bir diğer değerli bilgi ise saat 15:00’te Brezilya’nın enflasyon rakamları olacak. Ülkede enflasyon en geç yüzde 5,90’a geriledi.

Merkez Bankası (TCMB), 11 Ocak Çarşamba günü Ödeme İstikrarı bilgilerini yayınlayacak. Son verilere göre Türkiye’nin cari dengesi 359 milyon dolar açık verdi.

Astor Enerji AŞ’nin halka arzı başlayacak. Hisse satışı 3 gün vadeli olarak 11-13 Ocak ortasında gerçekleşecek. 12,50 TL sabit fiyatla satışa sunulacaktır.

Yurtdışında belirgin bir veri yok.

12 Ocak Perşembe günü yurt içinde saat 10:00’da TÜİK ciro, perakende satış ve dış ticaret endekslerini açıklayacak.

Her hafta olduğu gibi BDDK haftalık bültenini saat 14.00’te, TCMB, para ve bankacılık istatistikleri haftalık verilerini ise saat 14.30’da yayınlayacak.

Uluslararası gündemde haftanın en önemli verilerinden biri ABD enflasyon rakamları olacak. Ülkede en son enflasyon aylık yüzde 0,1 artışla yıllık yüzde 7,1 olarak açıklandı. Veriler 16.30 CEST’de açıklanırken, Fed’in 2023 yol haritasına da yön verecek. Günün son verisi Arjantin’in enflasyon rakamları olacak ve 22:00 CEST’de açıklanacak. Yüksek enflasyonla mücadele eden ülke, Türkiye’yi geçerek 1. oldu ve yüzde 92,4 enflasyon açıkladı.

Haftanın son işlem günü olan 13 Ocak Cuma günü TCMB’nin “Piyasa Katılımcı Anketi” sonuçları açıklanacak. Ayrıca TCMB, 2022 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin finansal hesaplar raporunu açıklayacak.

Yılın ilk faiz kararı yurt dışından Asya’dan gelecek. Güney Kore Merkez Bankası (BoK) tarafından açıklanacak. Avrupa yakasında ise İngiltere’den yoğun bir bilgi akışıyla güne başlayacak. Ticaret, sanayi üretimi, inşaat ve hizmet üretimi, aylık GSYİH rakamları aynı saatte ekranlara düşerken, Fransa ve İspanya’nın enflasyonu ile Almanya’nın 2022 GSYİH rakamları görülecek. Günün değerli verilerinden biri de Euro Bölgesi sanayi üretimi olacak. ABD’den ithalat ve ihracat fiyatları da izlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu