Ekonomi

ESK satışı yetmedi, et fiyatı düşmedi

Her Ramazan ayında olduğu gibi bu yılda gıda fiyatlarında artış yaşandı. En çok konuşulan iş tekrarıydı. Et fiyatlarında ramazan öncesi spekülasyona izin verilmeyeceğini açıklayan ESK, ay boyunca 8 bin 500 ton karkas ve 40 bin kafanın kesilmeye hazır hale geldiğini bildirdi. büyükbaş hayvan alım sözleşmesi imzaladı. Türkiye genelindeki Tarım Kredi market zincirleri ile eş zamanlı olarak protokol imzalayan ESK, protokol kapsamında marketlere verdiği minimum kalem miktarını ayda 600 tona çıkardığını açıkladı.

Kurbanda fiyatlar ne olacak?

Tarım Kredi Marketlerde satılan ESK tarafından gönderilen kıymanın ağırlığı 140 lira olarak belirlendi. Ancak vatandaşların sonlu ölçülerde getirilen bu kıymaları istedikleri zaman alabilmeleri mümkün değil. Vatandaşlar, market açılır açılmaz ucuz etin bitmesinden şikayetçi.

Geçen yıl Kurban Bayramı öncesi karkas kesim fiyatı ortalama 95 lira civarındaydı. O dönemde kurbanlık fiyatları küçükbaş hayvanlar için 62 lira, büyükbaş hayvanlar için 65 lira olarak belirlendi. Bir yıldan az bir sürede fiyatlar ikiye katlandı. Kurban Bayramı’na iki ay olmasına rağmen fiyatların bu kadar hızlı gitmesi halinde vatandaşların kurban almasının zor olacağı belirtiliyor.

Piyasanın sakin olduğunu kaydeden Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, “Fiyatlar arttığı için çoğu kişi kurbanlık da kesiyordu. Bazıları bekliyor. Ama fiyatlar böyle devam ederse kurbanlıkların fiyatları düşer.” Kurban çok yüksek olacak, halk nasıl kurban kesecek?”

Her şeyden önce hayvancılığın desteklenmesi gerektiğine işaret eden Osman Yardımcı, şöyle devam ediyor: “Üretim olmayan yerde hayvancılığı nasıl destekleyeceğiz? Şimdi ithal ediyorlar ama ithalat yaptığımız ülkeler var derse biz ne yapacağız?” yarın et yok.” Son dönemde sadece et değil tavuk, süt, yumurta gibi temel gıda maddelerinin fiyatlarının da oldukça arttığını kaydeden Osman Yavaş, şehirden köye göçle aile hayvancılığının desteklenmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu