Ekonomi

Emekli Banka Müdürü Yozgat’ta Tarlasında Safran Hasadı Yaptı

Yozgat’ta emekli bir banka müdürü, 5 dönümlük araziye deneme amaçlı ektiği safranın hasadına başladı.

Emekli olduktan sonra Sorgun ilçesine bağlı Cihanşarlı köyünde tarımla uğraşmaya başlayan 54 yaşındaki Arif Tüysüz, geçen yıl 5 dönüm alana 80 bin safran kökü ekti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla tarlada hasat etkinliği düzenlendi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tüysüz, 9 yıldır tarımla uğraştığını ve farklı ürünleri denediğini belirterek, “Çörekotuyla başladım, siyah nohut ektim, kuru bezelye denedim. Yerli mercimek ekiyorum. Biz de karar verdik. safranı denemek için safran da ektim.” söz konusu.

Tüysüz, safranın bakımının zorlu olduğunu anlatarak, “Toprağa ne koyarsanız koyun çıkar. Kararlı olduğunuz sürece safran çok yıllık bir bitkidir. Geçen yıl fazla büyümedi. Bu yıl bereket var” O da iyidir ama safranı toplamak ve ayırmak biraz zordur.” dedi.

İnternette kilo safranın 600 bin liraya kadar satıldığını belirten Tüysüz, “Safranbolu’da yetiştiği söyleniyor ama Sorgun’da da yetişiyor. Safranın gramı boya sanayinde de kullanılabiliyor. bin litre suyu boyayabiliyor. Yemek pişirmede, ilaçta ve kimya sanayinde de kullanılabiliyor.” söz konusu.

haberarpacay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu