Haber

Çin interneti çocuklar ve gençlerle sınırlayacak

Çin, çocuklar ve gençler için interneti kısıtlayacak. Buna göre, 18 yaş altı çocuklar ve gençler geceleri akıllı telefonlarından internete giremeyecek. 2 Eylül’de yürürlüğe girecek olan düzenlemeye göre söz konusu yaş grubundaki kullanıcılar 22:00-06:00 saatleri arasında mobil internete erişemeyecek.

Ülkedeki internet düzenlemelerinden sorumlu olan Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) tarafından duyurulan uygulama, bu yaş grubu için günlük internet kullanımına da değerli kısıtlamalar getiriyor. Kurumdan yapılan açıklamaya göre amaç internet bağımlılığını azaltmak.

Yönetmelik ayrıca 18 yaş altı kişileri de kategorize etmekte ve farklı yaş grupları için başka uygulamalar öngörmektedir. Buna göre sekiz yaş altı çocuklar günde sadece 40 dakika internete girebilecek. 16-17 yaş grubu için maksimum iki saat internet kullanımı öngörülmektedir. Ancak ebeveynler isterlerse kontrol sistemini devre dışı bırakabilirler.

YENİ MÜDAHALE İŞARETİ Mİ?

CAC, yeni kuralların “18 yaş altı internet bağımlılığından kaynaklanan sorunları en aza indirmeyi, daha uygun bir internet ortamı yaratmayı ve internetin olumlu yönlerini optimize etmeyi” amaçladığını savunarak, düzenlemenin bu yaş grubunun “gelişmesini” sağlayacağını savundu. internet kullanımında iyi alışkanlıklar”. Kurum ayrıca, düzenlemenin amaçlarından birinin de bu yaş grubunu kötü bilgilerin etkisinden korumak olduğuna değindi.

Çinli yetkililer daha önce de ülkede teknoloji alanında radikal düzenlemeler yapmıştı. Pekin ayrıca 2021’de çevrimiçi video oyunları oynayan çocuklara bir süre sınırı getirdi ve yeni oyunların onayını dokuz ay süreyle askıya aldı. Sektör devi Tencent de dahil olmak üzere dijital oyun şirketleri, düzenlemeden ağır darbe aldı.

CAC tarafından açıklanan son düzenleme ile Çinli yetkililerin şubeye tekrar müdahale etmeye devam edeceklerine dair sinyalleri firmaları alarma geçirdi. Tencent ve Baidu gibi şirketlerin hisseleri ciddi düşüş yaşadı. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu