Haber

Çin Cumhurbaşkanı Xi: Rusya ile Enerji İşbirliğini Güçlendirmeye Hazırız

BEİJİNG, 29 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Salı günü Çin’in enerji işbirliğinde yakın ortaklık kurmak için Rusya ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Xi, 4. Çin-Rusya Enerji İş Forumu’na gönderdiği tebrik mektubunda, güç işbirliğinin Çin ile Rusya ortasındaki uygulamalı işbirliğinin kıymetli bir mihenk taşı ve birebir vakitte global güç güvenliğini sürdürmede olumlu bir güç olduğunu söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı, dış riskler ve zorluklar karşısında iki ülkenin bağlantısını ve uyumunu güçlendirip büyük işbirliği projelerini ilerlettiğini ve bunun Çin-Rusya güç işbirliğinin güçlü direncini ve yeni periyotta Çin-Rusya kapsamlı stratejik uyum iştirakinin büyük umutlar vadettiğini gösterdiğini kaydetti.

Xi tıpkı vakitte Çin tarafının, pak ve yeşil güç gelişimini ileriye taşımak, memleketler arası güç güvenliğini ve endüstriyel ve tedarik zincirini korumak, böylelikle global güç pazarının uzun vadeli, sağlıklı ve sürdürülebilir gelişmesini yeni katkılarda bulunmak için Rusya ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin de tekrar Salı günü güç iş forumuna bir kutlama mektubu gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu