Teknoloji

Avrupa Uzay Ajansı’ndan yeni proje… En büyük gezegende yaşam izleri aranacak!

Uzay çöplüğü alarm veriyor: Yörüngedeki tehlike uyduların geleceğini tehdit ediyor!

Bilim adamları Callisto, Europa ve Ganymede uydularının derinliklerinde okyanuslar olduğunu düşünüyorlar. ESA’nın misyonu, Jupiter’s Icy Moons Discovery (Juice), Jüpiter’in uydularında mikroorganizmaların yaşamı için gerekli koşulların var olup olmadığını anlamayı amaçlıyor.

HAYATIN İZLERİNİ ARAYIN

ESA Bilim Direktörü Prof. Carole Mundell bunun o kadar da çılgınca bir fikir olmadığını söylüyor.

BBC’ye konuşan Mundell şunları söyledi: “Yeryüzünde asit ve radyoaktivite seviyesi yüksektir. Sıcaklığın aşırı yüksek ve düşük olduğu ortamlarda bile yaşam belirtileri görebiliriz.”diyor ve ekliyor:

“Örneğin Dünya’daki okyanusların dibindeki volkanlar bile bize farklı gezegenler gibi görünebilir. Başka yerlerde benzer koşullar varsa mikropların yaşamaması için hiçbir sebep yok. Biz bu koşulları Juice görevi ile incelemek istiyoruz. .”

JÜPİTER’E TEMMUZ 2031’DE ULAŞACAK

Yaklaşık olarak 1,6 milyar dolar değerindeki Juice, Temmuz 2031’de piyasaya çıkacak. Jüpiter sistemine ulaşması bekleniyor. Juice, Ganymede çevresinde yörüngeye yerleşmeden önce diğer aylara da seyahat etti. 35 kez yaklaşmaya çalışacakve bazen yüzeyleri 400 kilometre içinde gelecek.

uzay gemisinde Toplam 10 araç olacak.Bunların ortasında yer altı ve yüzeyin üç boyutlu haritasını çıkarabilecek bir alet, parçacık detektörü ve radar bulunacak.

İngiltere’deki Imperial College London Üniversitesi tarafından tasarlanmıştır. “Elektromanyetik Alan Ölçer”Ayların gizli okyanusları hakkında bilgi toplayabilecektir.

Imperial College London’da profesör. Michele Dougherty, “Okyanusun derinliğini, tuz içeriğini, kabuğun okyanusun üzerinde ne kadar derin olduğunu, okyanusun kayalık manto ile temas halinde olup olmadığını anlayacağız. Böylece ayın içini öğreneceğiz ve orada olup olmadığını tespit edeceğiz. yüzeyde organik malzeme.”diyor.

JÜPİTER VE SATURN DE ODAK MERKEZİNDE

Yeryüzünde yaşamın var olabilmesi için su, besin, enerji ve zamana ihtiyaç vardır.

Bilim adamları uzun zamandır Mars’ın, bugün olmasa da geçmişte Dünya dışında yaşama sahip olma olasılığı en yüksek gezegen olduğunu düşündüler.

Ancak Jüpiter ve Satürn’ün yörüngesindeki buzlu aylar, Evren’in başka yerlerinde yaşam olasılıklarını inceleyen astrobiyologların dikkatini çekmeye başlıyordu.

KAYNAK: BBC, HABER7

etimesguthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu