Yaşam

Aromatik bitki kursları KO-MEK’te

KO-MEK’te tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği kurslarına katılanlar aldıkları sertifikayla devlet teşviki için başvurabiliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), son vakitlerde kendisine olan ilgi her geçen gün artan ve bu sayede yeni bir istihdam alanı haline gelen tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine değer veriyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’ın öncülüğünde başlatılan desteklemeyle katma bedeli yüksek tıbbi ve aromatik bitki üreticiliğini teşvik maksadıyla ekilen tıbbi nane, biberiye ve oğul otunun daha da yaygınlaştırılması için KO-MEK’te eğitimler devam ediyor.

330 KURSİYER EĞİTİM ALDI

KO-MEK geride bıraktığımız periyotlarda de açılan kurslar sayesinde şimdiye kadar 330 kursiyere tıbbi ve aromatik bitkilerin ekimi, yetiştirilmesi ve hasadı konusunda eğitim verdi. Kocaeli’nde artık yaygın hale gelen ve birçok vatandaşın bu bahiste eğitim alarak ekmeye başladığı tıbbi ve aromatik bitkiler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan distilasyon tesisi sayesinde satılarak üreticinin aile bütçelerine katkı sunmaya devam ediyor.

BÜYÜKAKIN’DAN ZİRAÎ KALKINMAYA DESTEK

Bilindiği üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ziraî kalkınmaya dayanak sağlamak maksadıyla geliştirilen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi(TABİP) sayesinde milyonlarca fide toprakla buluştu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından gerçekleştirilen uygulanabilir projeler sayesinde artık köylüler daha şuurlu ve emeğinin karşılığını almanın memnunluğunu yaşıyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN TARIMA BÜYÜK DESTEK

KO-MEK’te eğitim alan Tıbbı Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursiyerleri Türkiye’nin en büyük Tıbbi Aromatik Bitki Üretim ve Sürece Tesisi olan distilasyon tesisini ziyaret ederek aromatik bitkilerin işlenmesini yakından inceledi. Aromatik bitkilerin tarladan satışına kadar olan seyahatine şahit olan kursiyerler yapılan süreçler hakkında yetkililerden bilgi aldı. 42 dekar alanı kapsayan tesiste su buharı yoluyla uçucu yağlar elde edilerek katma pahası yüksek eserler ilaç, destek besin ve kozmetik dalında kullanılmak için hazırlanıyor.

TIBBI AROMATİK VE BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSLARI KO-MEK’TE

Tıbbı Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, günümüzde değerli bir yer edinmeye başladı. Devlet dayanağı alınması ile birlikte geçim kaynağı haline gelen Tıbbı Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, Kocaeli’nde vatandaşlardan ilgi görüyor. KO-MEK de bu çerçevede gelen talepleri kıymetlendirerek kâfi müracaatın oluşturulduğu kurs merkezlerinde eğitimleri açarak vatandaşlar Tıbbı Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursu vermeye devam ediyor.

ÖNCE TEORİK SONRA PRATİK EĞİTİM

KO-MEK tarafından verilen Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursunda birinci evvel bitki yetiştiriciliğinin teknik ayrıntıları anlatılıyor. Bu kapsamda kursiyerler, bitkilerin özelliklerini, yetiştirilmesini, bakım, hasat, harman ve depolanması ile ilgili bilgileri ediniyor. Teorik bilgiler pratik eğitimle desteleniyor. Bu etapta, tohumundan ve meyvelerinden yararlanılan bitkiler tanımlanarak, ekim, bakım ve hasat üzere uygulamalar alanda gösteriliyor. Bitkilerin soğan ve tohum ekimleri konusu da yeniden pratik uygulamada kursiyerlere aktarılıyor.

GEBZE’DEN KO-MEK MEVLANA KURS MERKEZİNE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin distilasyon merkezini ziyaret eden kursiyerlerden Murat Güler, ‘’Elektrikçiyim ama özellikle aromatik bitki yetiştirmek için KO-MEK’ten eğitim almak istedim. Gebze’den gelerek Mevlana KO-MEK kurs merkezinde eğitim alıyorum. Tıbbi aromatik bitkiler her alanda kullanılabilir ve sağlıklı olduğu için bu alanda yetiştirici olmak istiyorum. KO-MEK kurslarını seviyorum ve bu alanda kendimi geliştirmek için ilgimi çeken tüm kurslardan faydalanmak istiyorum’’ dedi.

KO-MEK SERTİFİKASI DEVLET TEŞVİKİ ALMAK İÇİN ÖNEMLİ

Öte yandan Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştirmek için KO-MEK sertifikası adeta altın kıymetinde mana taşıyor. Tohum yetiştiriciliği alanında ve devletten gerekli teşvikleri almak için KO-MEK sertifikası değerli bir altlık oluşturuyor. Bu nedenle branşa Kocaeli’nin yanı sıra etraf vilayetlerden çok sayıda vatandaş gelerek eğitim alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu