Teknoloji

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına onay vermesi Yunanlıları çılgına çevirdi: Bunu nasıl yapabilirler?

ABD F-16 satışları için Türkiye Kararın onaylanması Yunanistan’ı rahatsız etti. Ta Nea gazetesi, Yunan yetkililerin ABD Dışişleri Bakanlığı’na mektup yazdığını ve mektupta Türk ordusunun yeni uçakları Yunanistan’a karşı kullanmamasını istediklerini söylediğini bildirdi.

İLK TESLİM 4 YIL SONRA BAŞLIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Yaklaşık 23 milyar dolar değerindeki F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kitlerinin satışına onay verildi. Satışın gerçekleşebilmesi için ABD yönetiminin sunduğu satış bildirimine Kongre tarafından herhangi bir itirazın olmaması gerekiyor. ABD kongresi Türkiye Verdiği onay paketine Yunanistan’ı da dahil ederek Atina F-35 uçaklarını envanterine ekledi. İlk teslimatların önümüzdeki 4 yıl içinde başlaması bekleniyor.

YUNAN MEDYASI: BUNU NASIL YAPIYORLAR

Yunan basınında da gündeme gelen satın almayla ilgili olarak Ta Nea gazetesi, Yunan yetkililerin ABD Dışişleri Bakanlığı’na mektup yazdığını ve mektupta Türk ordusunun yeni uçakları Yunanistan’a karşı kullanmamasını istediklerini söylediğini bildirdi. Gazete ayrıca; ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail karşıtı politikası ve Rusya ile yakın ilişkileri nedeniyle TürkiyeABD’ye F-16 satışını “Bunu nasıl yaparlar?” cümlesiyle özetledi.

PANİK YAPTILAR

Etnos gazetesi Türkiye Bu satın almayla birlikte hava kuvvetlerinin “Viper” seviyesine çıkacağını belirtti. Viper seviyesi son model F-16’ları temsil eden bir konsept olarak kullanılıyor.

HAKAN FİDAN-BLINKEN VURGUSU

CNN International, aylardır süren temasların sona erdiğini bildirdi. TürkiyeTürkiye’nin artık F-16’ları satın aldığını belirtti. TürkiyeTürkiye’nin ABD’nin en kritik müttefiklerinden biri olduğunu belirten CNN, satışta Hakan Fidan ile Antony Blinken arasındaki yakın ilişkinin etkili olduğunu yazdı.

4 adet Türkiye karşıtı mülkiyet için harekete geçildi

ABD merkezli New York Times gazetesi, Beyaz Saray’ın kongrede Türkiye karşıtı 4 milletvekili hakkında harekete geçerek, onaylamaları için baskı yaptığını yazdı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu