Haber

‘1,4 milyar dolarlık tazminatın nedeni araştırılmalı’ önergesi reddedildi

ANKARA –GÜZEL Parti, Türkiye’nin 2014-2018 ortasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (İKRG) ile yaptığı petrol ticareti nedeniyle Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin aldığı kararla 1,4 milyar dolar tazminata mahkûm edildiğini TBMM gündemine getirdi.

İYİ Parti Küme Başkan Yardımcısı Erhan Usta’nın imzasıyla verilen önergede, tazminata yol açan süreçlerin belirlenmesi için araştırma komisyonu kurulması istendi. Teklif, Meclis’te yapılan oylama sonucunda AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

‘İKBY KAPATILDI, TÜRKİYE TAZMİNATA CEZA YAPTI’

Teklif metninde, Irak Hükümeti’nin hak sahibi olduğu petrolün taşınması amacıyla KBY ile “gizli çalışmalar” yürütüldüğü belirtilen teklif metninde, “Süreç, Uluslararası anlaşma hükümlerini hiçe sayarak Bağdat Hükümeti yerine KBY ve son olarak Bağdat Hükümeti konuyu Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne taşıdı”. neden olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, geçen hafta sonuçlanan dava nedeniyle 1.4 milyar dolar tazminat ödemeye mahkûm oldu.

Teklifte, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın akrabası Ekrem Keleş’in de petrol ticaretinde rol aldığı belirtildi.

‘ENERJİ BAKANLIĞI KAPATMAK İSTEDİĞİNDEN İTİRAZ ETMİYOR’

Teklif üzerine konuşan UYGUN Parti Milletvekili Yasin Öztürk, Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’nın 1.4 milyar dolarlık tazminata itiraz etmemesini eleştirdi.

Öztürk, “Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’nın saklaması gereken bir durum var, örtbas edilmesi gereken yolsuzluklar var. Çünkü IKBY ile anlaşma yapan firma Powertrans’tır. Powertrans’ın bir özelliği var; tüm üst düzey yöneticiler Çalık Holding’den transfer edilmiştir. Çalık Holding’in eski CEO’su kimdir? Önce Enerji Bakanı, ardından Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak. Powertrans CEO’su Berat Albayrak’ın akrabası Ekrem Keleş’tir. Ekrem Keleş, Berat Albayrak’ın onayı için işçi alımından yemek parasının büyüklüğüne kadar her şeyi Powertrans’a sunuyor.”

DAİŞ PETROLLERİ DAHA ÖNCE TÜRKİYE ÜZERİNDEN SATIŞI OLDU

Petrol tüccarı Powertrans ile dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak arasında bağlantı olduğu iddiasını böyle özetleyen Öztürk, “Türkiye’yi zor durumda bırakan ilk petrol olayı. , sadece Powertrans olayı değil. 2014 yılında IŞİD, Suriye’nin petrol üretim varlıklarının yüzde 60’ını ve Irak’ın 7 önemli petrol sahasını ele geçirdi. IŞİD’in ele geçirdiği bu petrolün büyük bölümü Türkiye üzerinden satıldı” diyen Akın, bu şirketin ortaklarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve yakınları olduğunu savundu. (DUVAR)

haber-suruc.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu