Ekonomi

Garanti BBVA, Beyçelik Elawan Yenilenebilir Enerji ile rüzgar ve güneş enerjisi santrali için finansman anlaşması imzaladı

Garanti BBVA, Beyçelik Elawan Yenilenebilir Enerji Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş., rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımları için ek finansman sözleşmesi imzaladı.

Yenilenebilir enerji yatırımlarına sağladığı finansmanla öne çıkan Garanti BBVA, Beyçelik Elawan Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin iştiraki olarak rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımları için ek finansman sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşmeyle bankanın Yahyalı Rüzgar Santrali yatırımı ve kapasite artışları kapsamında sağladığı finansman bedeli 145 milyon dolara ulaşacak.

Açıklamaya göre, Beyçelik Holding ve Japonya merkezli Orix Cluster’ın hissedarı olduğu İspanyol şirketi Elawan Energy’nin iştiraki tarafından alınan kararla 60 MW’lık hibrit güneş enerjisi santrali devreye alınacak ve rüzgar santralinin kapasitesi artırılacak. 82,5 MW güçle faaliyette olan santralin gücü 91,5 MW’a çıkarılacak. Böylece projenin toplam yatırım tutarı 180 milyon doları aşacak.

Toplam kapasitesi 150 MW’ı aşacak projede 27 rüzgar türbini ve 108 bin güneş paneli birlikte çalışacak ve yıllık 380 milyon kWh yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik üretilecek. Santral tam kapasiteyle devreye girdiğinde Türkiye’nin elektrik ithalatının azaltılmasına katkı sağlayacak ve yılda yaklaşık 200 bin ton karbon emisyonunun önüne geçilecek.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, “Banka olarak Türkiye’nin net sıfır karbon hedefine ulaşmasına katkı sağlayacak projelerin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu alanda ne kadar güçlü olduğumuzu bir kez daha büyük bir titizlikle çalışarak gösterdik” dedi. Bu projeyi finanse ederken uluslararası ortaklarla şirket. “Yabancı yatırımcıların ilgisinin arttığı yenilenebilir enerji sektöründeki müşterilerimize finansman çözümleri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu